Ајурведата ги препорачува јагодите

Јагодата го зајакнува имунитетот и помага во борбата против разни инфекции и болести. Го поттикнува здравјето на срцето и помага во намалување на високиот холестерол, благодарение на  антиоксидантните својства. Според Ајурведата, јагодата може да биде корисна при запек благодарение на нејзините ребалансирачки и лаксативни својства на Вата дошата. Смутито од јагода е вкусно кремасто смути, спакувано со богат вкус на јагода.

Состојки:

-1 чаша чисти и сецкани јагоди /ако се замрзнати, одмрзенете ги/

-½ шолја кокосово / оризово / овесно / бадемово млеко

-1 банана

Инструкции:

-Исечете ги јагодите и додадете ги во блендер или миксер.

-Додадете 1 сечкана банана.

-Додадете ½ чаша растително млеко

-Ако сакате, можете да додадете засладувач како што е сируп од агава, џагари, кокосов шеќер или мед. За да го збогатите вкусот додаете кардамом.

-Мешајте додека не добиете хомогена смеса.

-Сервирајте во чаши и послужете го смудито со јагоди.

Њам …. Њам ….

 

 

Органски кардамом во прав 200гр

Вата

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...