Ајурведата препорачува најпрвин зачините да се пропржат
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведата препорачува најпрвин зачините да се пропржат

Ајурведата препорачува најпрвин зачините да се пропржат

by | Mar 1, 2021 | 0 comments

Според холистичкото гледиште и принципите на Ајурведата (повеќе илјади години стара наука за животот) високото ниво на свесност кон себе и околината сведочи за добро здравје. Ајурведата вели: добро здравје имаме само ако има равнотежа и баланс  во сите области на животот:

 

  • исхраната
  •  физичката активност
  • духовниот развој
  • семејството
  • кариерата

 

Клучна е рамнотежата во секоја смисла. Ако сме во склад со себеси и нашата околина, тогаш сме здрави и полни со енергија. Многу високото ниво на свесен став кон себе и околината сведочи за добро здравје.

Во Ајурведата, храната игра една од најважните улоги во одржувањето на добро здравје и затоа се смета за лек. Денес ќе ве запознаам со основните принципи на исхраната на ајурведата

Користете повеќе зачини

Во ајурведската кујна, на зачините им се дава големо значење. Благодарение на нив, обичното готвење станува многу креативен процес. Но, не само заради мирисот и вкусот, туку и заради нивните лековити својства, затоа што зачините се најконцентриран дел од растението и придонесуваат за рамнотежа во организмот.

Според Ајурведа, основни зачини се: асафоетида, светиот босилек (тулси), ванила, каранфилче, чили, кардамом, цимет, куркума, ловоров лист, ѓумбир, морско оревче, нане, оригано, рузмарин, црн пипер- мудрец, семе од коријандер, анасон, ким и други семиња. Од мешавините на зачини, најчесто се користат гарам масала и кари. Интересно е што скоро сите зачини прво се пржат, да се ослободат од хранливи материи, а потоа да се додадат во садовите.

Секоја од овие зачини има свои својства и лековити својства, но генерално нивната редовна употреба придонесува за подобро варење, го стимулира дебелото црево и спречува нерамнотежа во вашето тело.

 

Органски кардамом во прав 200гр

Органска куркума во прав 200гр

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...