Ајурведата препорачува редовно користење на свеж ѓумбир кај артритис и висок шеќер во телото

На овој начин подготвениот ѓумбир превенира од: карцином, лечи артритис, го намалува холестеролот и шеќерот!

Артитичните болки во грбот и зглобовите можат да бидат навистина непријатни и да ги попречи нашите секојдневни активности. Наместо да земате разни лекови, пробајте го овој природен лек. Главната состојка е ѓумбирот кој е добар за циркулација, ја намалува болката во зглобовите и коските, спречува настинки, лечи кашлица и спречува рак. Го намалува нивото на холестерол и шеќер во крвта, помага при варење и го намалува чувството на гадење. Ќе помогне да заборавите на големиот број класичните лекови.

Потребни состојки:

– 400мл вода

– 200 гр излупен и ситно исечен ѓумбир

– парчиња лимон

– Органски мед

-1/2 лажиче трифала и куркума

Подготовка: Зовријте вода, а потоа додадете го ѓумбирот. Намалете ја топлината и варете уште 5 минути. Потоа тргенете го од изворот на топлина и оставете да стои 20 минути. Исцедете ја течноста, а потоа кога ќе се излади додадете неколку лажици мед /медот не смее да се става во топла вода/ трифалата и парчиња лимон. Ова ќе го подобри вкусот. Земете во нормални количини, не премногу. Пијте една чаша на ден. Ќе бидете задоволни со резултатите и целокупното здравје кое ќе се подобри драстично.

Добри резултати се постигнуваат со редовно практикување Удвартана.

Удвартана

Органска трифала во прав 200гр

Органска куркума во прав 200гр

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...