Ајурведата препорачува само 60 минути на ден физичка активност

*60 минути пешачење секој ден – за два месеци се губат пет килограми*

Докажано е дека пешачењето, односно брзо одење може да помогне во губење на вишокот
килограми и подобрување на физичкото и менталното здравје.
Замислете- само неколку илјади чекори дневно можат да согорат стотици калории.
Тоа е аеробна вежба која е лесна за изведување и му овозможува на човекот да троши енергија и
да согорува калории, така што во секој случај помага во процесот на одржување добра кондиција
и линија.
За да постигнете добро здравје, се препорачува да пешачите околу 30 минути повеќето денови во
неделата, или онолку често колку што можете.
“Ако сакате да изгубите тежина, одете најмалку 45 до 60 минути. Имајте на ум дека не треба тоа
да го направите во еден наврат, туку можете да ја поделите на неколку пати.
Сепак, ако на овој секојдневен релаксирачки тренинг додадете и добро избалансирана храна,,
позитивна мисла и добро расположение, ќе добиете одлични резултати за многу кратко време.

Добра препорака е и практикување секој ден умерена практика на јога и медитација

Биди здрав, биди фит!

 

ЈОГА

Written by Ayurveda

September 16, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски пијалок за подобро варење во студените денови

Ајурведски пијалок за подобро варење во студените денови

🔥 Ајурведски #агни /дигестивен оган/ пијалок за есен 🔥 🍁Како што времето почнува да станува се поладно, а деновите стануваат пократки, наидуваме на многу луѓе кои велат: 🔸️Изгубиле мотивација 🔸️Губат енергија 🔸️Без ентузијазам да се стори било што 🔸️Зголемена...

Ајурведски дал за студените денови

Ајурведски дал за студените денови

  Загрејте 2 лажици Ги масло на средна температура и пропржете кромид. Потребно е: 1 чешне ситно исецкан лук свеж изрендан ѓумбир /по желба/ 1 лажица кари или куркума 1/4 лажичка црн пипер Додадете 200гр. црвена леќа или претходно сварен грав. Додадете: свеж...

Можеме ли да направиме ајурведска масажа со масло на новороденче после една недела?

Можеме ли да направиме ајурведска масажа со масло на новороденче после една недела?

Секако дека ДА. но пред апликација треба да проверите да не се создаде алергија на маслото кое го користите. Ова е причината при која советуваме тестови за алергија на масла, пред да нанесете масло кај децата. Треба да бидеме многу внимателни. За да се изврши...