Ајурведата препорачува јадење овошје во првиот дел од денот особено во лето

Овошјето е меѓу најздравите намирници. Но, можеме да ги искористиме максималните придобивки само ако ги јадеме во вистинско време и на вистински начин. Правите голема разлика во начинот на кој ги консумирате. Кога станува збор за овошјето, Ајурведата поставува неколку правила за јадење. Еве неколку правила како може и не може да се консумира оваа здрава храна. Летото е време кога изобилуваат сезонски овошја.

ЛЕТНИ СОВЕТИ ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ: од д-р Авишек Мишра, ајурведски лекар кој ординира во Македонија.

Јадењето свежо овошје во првата половина од денот има многу добри придобивки особено во топлите денови:

– дава енергија во текот на денот

– тоа е најдобар начин за рехидрирање на телото во топлите денови

– обезбедува доволно антиоксиданти и витамини

– лечи замор, запек, итн

 

Ајурведска тајна на јадење овошје на здрав начин

АЈУРВЕДСКИ ПРЕГЛЕДИ

Written by Ayurveda

July 20, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска комбинација за 100 болести – мед, цимет, кардамом и вода

Ајурведска комбинација за 100 болести – мед, цимет, кардамом и вода

  Комбинацијата од мед, кардамом и цимет е особено важна за проблеми со срцето. Се препорачува да се зема секое утро. Мешавина од мед и цимет ги лекува повеќето болести. Современата медицина го препрачува медот како ефикасно средство за лекување на многу...

Лимон, сол и црн пипер – аурведска тројка за многу проблеми

Лимон, сол и црн пипер – аурведска тројка за многу проблеми

Црн пипер, сол и лимон - одлична комбинација пред се која се употребува во подготовка на салата, нели? Но дали знаевте дека оваа комбинација е лековита? Особено пипали - црниот пипер кој се користи многу повеќе во...

Ајурведата препорачува само 60 минути на ден физичка активност

Ајурведата препорачува само 60 минути на ден физичка активност

*60 минути пешачење секој ден – за два месеци се губат пет килограми* Докажано е дека пешачењето, односно брзо одење може да помогне во губење на вишокот килограми и подобрување на физичкото и менталното здравје. Замислете- само неколку илјади чекори дневно можат...