Ајурведа и алергии – Кафа доша

Ајурведа и алергии – Кафа доша

by | May 31, 2020 | 0 comments

Алергиите станаа широко распространет проблем во последните децении, што може значително влијаат на квалитетот на животот. Несоодветната исхрана и начинот на живот, хроничниот стрес, токсините и хемикалиите од храната и околината се чини дека го нарушуваат природниот систем  на организмот, што резултира со изменета и прекумерна реакција на имунолошкиот систем на одредени супстанции. Сезонските алергии можат да се појават во било кое време од годината, но се најизразени во пролет и почетокот на летото.

Бидејќи сите се разликуваме во основната физиологија, симптомите на алергија можат да варираат од личност до личност, а со тоа и соодветен третман.

Ајурведа и алергии

Ајурведата ги разликува симптомите на сезонски алергии според доминантната доша:

Кафа доша

Симптомите на Кафа вклучуваат изобилно назален секрет (транспарентен или бел по боја), затнат нос, чешање, оток, бронхијална конгестија, чувство на тежина во телото и умот, летаргија.

Препораки:

Чај од ѓумбир со додавање на лимон и мед.

Формула Trikatu: еднакви количини на ѓумбир, црн пипер и /долг црн пипер опцијонално/ ½ лажички измешано со мед 2-3 пати на ден.

Избегнувајте млечни производи, леб, пченица, ориз, шеќери. Јадете лесна храна како зеленчук, просо, кафеав ориз, горчлив зеленчук. Додадете зачини за затоплување.

Земајте Трифала 2 пати на ден по јадење

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...