Ајурведа и дијабетис

Во третманите за дијабетес во древната Ајурведа се користат билки со општо дејство кои ја нормализираат работата на панкреасот и црниот дроб. Една од најоптималните компоненти што се користи за третман е куркумата. Оваа растителна компонента е особено корисна во почетната фаза на развој на болеста.

Земете куркума во согласност со методологијата на лекувањето, во форма на прав од 1-3 грама на ден или таблетарна 1-2 таблети. Доколку е во прав се препорачува во комбинација со сок од алое.

Во посериозни случаи на развој на болеста и во присуство на хроничен дијабетес во организмот, дијабетес мелитус, Ајурведата нуди третман со помош на Нисамлаки.

Во моментот се вршат напредни истражувања за лековитите својства на ова растение. Се испитува можноста за користење на ова растение во третманот на дијабетес дури и во традиционалната медицина.

Ајурведската медицина му припишува на ова растение можност дури и да го излечи шеќерот. Дури и името на растението се преведува како сузбивач на шеќер.

Оваа е хербална компонента може значително да го намали нивото на шеќер во организмот.

Воедно за регулација на хормоналниот статус практикувајте редовно ајурведски третмани.

 

Turmeric

 

Nisaamlaki

 

ТРЕТМАНИ

Written by Ayurveda

June 26, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...