Ајурведа препорачува редовно јадење на моркови

Mорковот e здрав зеленчук богат со бета-каротенот, витамини А, Б1, Б2, Б3, Б6, Б9, Ц, како и со
минерали калиум, железо, магнезиум, фосфор и калциум. Морковот е малку калоричен и е
идеален за консумирање, особено луѓето кои се грижат за својата тежина.
Без оглед на неговите здравствени придобивки, морковот не треба да го консумираме
прекумерно. Ако се консумира во поголеми количини, може да предизвика портокаловост на
одредени делови од телото. Исто така, треба да се внимава со прекумерно консумирање витамин
А кој во морковот го има во изобилие, заради појава на вртоглавица, главоболка или гадење.
Затоа, секојдневната употреба на овој зеленчук во нормални количини сигурно ќе го збогати
човечкото тело.
Здравствени придобивки на морковот:
– Подобрува работа на дигестивните органи. Ако морковите се користат во свежа форма, го
забрзува варењето на храната. Богат е со ензими, витамини и минерали, со еден збор ќе
му даде на организмот се што е потребно. Доколку се појават воспаление на слепото
црево, дијареја или грчеви, најдобро е да се лекувате со свежо исцеден сок од морков.
– Помага при цревен запек, кој знае да биде многу непријатен и болен. Постојат многу
мешавини на зеленчук и овошје што се користат за овие цели, а мешавината од моркови,
спанаќ и лимон е најефикасна. Потребно е да се мешаат соковите од овие три намирници
и да се пијат три пати во текот на денот, со цел убаво да се исчистат цревата и да се излечи
запек. Овој сок исто така треба да се консумира најмалку две недели за долгорочно
подобрување.
– Цревните паразити се исто така опасни и незгодни за луѓето. Морковот е зеленчук за кој е
познато дека е голем борец во борбата против нив. Цревните паразити се многу чести кај
децата, но затоа морковите се тука за да се надмине оваа опасност. Во овие случаи,
најдобро е морковот да се меле во една чаша и да се дава на детето секое утро на празен
стомак. Резултатите се навистина извонредни за кратко време. Кога овие досадни жители
на цревата ќе се помират со овој моќен зеленчук, едно е сигурно – тие ќе бидат поразени.
– Лошата циркулација и високиот крвен притисок се исто така проблеми, кои морковот
лесно ги решава. Може да се пофали со голема количина на витамин Б, кој инаку е познат
по неговата способност да ја регулира циркулацијата и да го намали ризикот од срцеви
заболувања.
– Морковот е добар и во одржување на здравјето на белите дробови. Со намалување на
појавата на кардиоваскуларни болести, овој зеленчук директно влијае на високиот крвен
притисок, што е навистина многу ризичен доколку не се лекува.
– Кариесот е честа, ако не и најчеста забоболка. Повеќето луѓе веројатно не се сомневаат
дека само еден морков може да направи чудо и да работи толку силно што ќе ги исчисти
сите штетни материи. Потребно е само да се зема после секој оброк, бидејќи тогаш
најголемиот дел од останатата храна се задржува во усната шуплина. Морковот целосно ќе
ги исчисти сите оние непријатни наслаги од забите, кои се главните причини за кариес.

– Морковот се покажа добро во коагулацијата на крвта. Калиумот е познат по својата
способност да биде главен кога станува збор за згрутчување на крвта, и бидејќи е присутен
во огромни количини во моркови, треба да биде вклучен во вашата дневна исхрана. Свеж
сок од морков се покажа како најефикасен за згрутчување на крвта. Треба да се консумира
секој ден. Морковот е богат со витамин Ц, што ќе ви биде од голема помош при
заздравување на раните. Сокот од морков треба да стане навика, бидејќи на тој начин
раните ќе зараснат побрзо.
– Најпознатиот благодет на моркови е добриот вид. Морковите содржат големи количини
на витамин А во изобилство, а тоа е витаминот потребен за добар вид.
– Овој моќен витамин, покрај грижата за очите, не ја остава кожата незаштитена. Со
помош на витамин А, морковите се вистинско преродување за кожата. И дава еластичност
и младешки изглед, со еден збор ја прави помека и поубава.
– Освен за поздрав изглед на кожата, морковот дава позитивен ефект врз ноктите и косата.
Косата ќе биде со пожива, посилна и еластична ако морковот или сокот направен од неа се
додадат во редовната диета.

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...

Магнезиум најважниот минерал во телото

Магнезиум најважниот минерал во телото

  Магнезиумот игра важна улога во работата на кардиоваскуларниот систем, нервниот систем, мускулите, бубрезите, црниот дроб, жлездите што лачат хормони и мозокот. Тој се апсорбира преку цревата и потоа со помош на крвта се транспортира до клетките и...