Древен рецепт кај проблеми со белите дробови, астма, бронхитис, кашлица.

Многу луѓе имаат различни проблеми со белите дробови, од кои најчести се: астма, бронхитис и разни форми на кашлица. Проблемите со белите дробови можат да бидат предизвикани од: инфекции, алергии, пушење, како и разни други состојби,.

Ви споделуваме добро познат лек против овие проблеми, особено астма и пулмонална и срцева мана.

Еве што ви треба за подготовка:

– половина килограм црвен кромид
– половина килограм кафеав шеќер
– 2 лимони и прстофат куркума
– 1,5 литри вода
– 7 лажици органски мед

Загрејте го шеќерот во метален сад, умерено мешајте додека не порумени, додадете го ситно исечканиот кромид, пропржете го кратко и додадете ја водата. Се заедно гответе така што водата врие на умерена температура додека не испари 1/3 од водата.

Потоа оставете да се излади, додадете сок од 2 исцедени лимони, мед и куркума и измешајте сè добро за целосно да се изедначи. Оставете да отстои, а потоа процедете ја смесата и чувајте ја во стаклено шише.

Земајте еднаш до два пати дневно.

Споделете со своите најблиски 🙂

 

Органска куркума во прав 200гр