Ајурведска веге плескавица

Ајурведска веге плескавица

by | Aug 10, 2020 | 0 comments

Сварете црн грав, исцедете го и блендирајте со една главица кромид. Додадете ситно исецкано лукче, малку сув леб или интегрално брашно. Додадете сол, црн пипер, црвена пиперка, малку лута пиперка, сода бикарбона, магдонос и убаво измешајте.

Формирајте ја смесата во плескавици и лесно пропржете во тафче во кое не е потребно многу масло. Смесата може и да се испече во фурна со додавање на малку масло.

Пријатен оброк

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...