Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

by | Feb 2, 2022 | 0 comments

Февруари во вашето тело

Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата го офрлаат своето зимско крзно – да се исчисти и да се подготви за топлото време што претстои. Затоа, доцната зима и раната пролет се идеални сезони за започнување нова диета и за слабеење.

Како што вашето тело почнува да го отфрла зимскиот слој на маснотии, може да забележите губење на апетитот за една или две недели, заедно со темна, матна столица во овој период. Ова е знак дека вашето тело природно го прочистува црниот дроб за да започне процесот на слабеење. Ако Кафа дошата е влошена, може да почувствувате симптоми слични на грип и замор. Вашето тело започнува свој циклус на чистење за да ве подготви вас и вашето тело за топлото лето. За да му помогнете на телото полесно да го помине ова време, користете ги советите за пролетно чистење подолу. Ако навистина го изгубите апетитот, одете со детокс и обидете се да избегнувате житарки и шеќер неколку дена. Многумина се вознемируваат кога ќе го изгубат апетитот, но ова е сезонско и ќе ви помогне да изгубите тежината во зима. Февруари е време од годината за пост во повеќето култури, од христијанското почитување на постот до домородните американски традиции. Пролетниот пост помага да се исчисти крвта по долгата зима од масна, тешка храна.

Кафа во февруари

Доцна зима и рана пролет е водена сезона на Кафа на затоплување на температурите кои траат од февруари до средината на мај. Надвор се топи зимскиот снег, со што реките се полни и калливи. Како што температурите стануваат малку потопли, сокот почнува да тече во васкулатурата на дрвјата. Пролетта е и време кога вашето тело почнува да се загрева. Со оваа топлина, мастите заедно со токсините се топат од ткивата и влегуваат во крвта, правејќи ја крвта слатка, богата и згусната. Овој метеж го попречува движењето на нашиот „животен сок“, предизвикувајќи стагнација на лимфата. Богатството на крв предизвикува повеќе слуз во текот на пролетта, а особено во сезоната на алергии. Тешката и мрсна природа на Кафа ја одразува онаа на топење на мастите. Оние со кафа конституција природно ќе се чувствуваат потешки и потромави во февруари. Смирувачката диета на Кафа со изобилен зеленчук и кисел вкус ќе ја задржи Кафата да се чувствува лесно и освежено.

Пита во февруари

Ослободувањето зимски масти дополнително го оптоварува црниот дроб, примарен орган на метаболизмот на мастите. Затнатиот црн дроб во февруари може да направи поединците од Пита да се чувствуваат особено фрустрирани. За да се ослободите од оваа фрустрација, ароматичните билки како што е нането може да ја ублажат стагнацијата во црниот дроб и напнатоста низ телото. Омилете храна со кисел и горчлив вкус, која ќе го деконгестира црниот дроб и ќе ви даде олеснување.

Вата во февруари

Доцна зима и рана пролет се ветре за типовите Вата. Температурите на затоплување и зголемената влага ги смируваат студените и суви склоности на Vata. Бидејќи зголемувањето на маснотии е неопходна за Вата, нивните тела нема да имаат многу остатоци за ослободување во крвотокот. Главната работа што луѓето од Вата ќе треба да ја направат во февруари е да се загреат – блажено  пролетни денови се скоро тука!

Клима

Февруари е влажен и кашест. Земјата е заситена од зимскиот дожд и снег. Дури и снегот е повлажен и полеплив во февруари од јануари, формирајќи големи снегулки додека паѓа. Не е невообичаено да има големи снежни бури кои истураат неколку метри снег пред крајот на месецот. Овој влажен снег е всушност знак дека доаѓа пролетта. Февруари е пресвртница од горчливиот зимски студ кон водениот извор. Во зависност од тоа каде живеете, можете дури и да уживате во нарциси кои се туркаат од под земја, како што правиме и ние во пролет.

Психологија

Нестрпливо очекувајќи ја надежта и ветувањето на пролетта, вљубените даваат се од себе да го разгорат пламенот на страста за да ја загреат студената зима на Денот на вљубените. Сепак, февруари може да биде и предизвикувачки месец за врските. Може да доживеете бранови на горчина, да се чувствувате самокритични или досадно чувство на неуспех во февруари. Крвта сè уште стагнира, така што овие емоции може да создадат и чувство на фрустрација. Обидете се да не ги сфаќате овие емоции премногу сериозно. Наместо тоа, овие емоции нудат важен знак. Ајурведски, овие емоционални симптоми се знак дека вашето тело се подготвува за пролет со ослободување на складираните зимски масти. Овие складирани масти го пренатрупуваат црниот дроб, што доведува до емоционална горчина и фрустрација. Доаѓањето на оваа шема е критично време за чистење на црниот дроб и забрзување на метаболизмот на мастите во телото со храна и билки, како што е чистење на црниот дроб и лимфата, што ќе ги ослободи и овие емоции.

Ајурведска рутина за февруари

Светлината се враќа! Забележете дека сонцето изгрева малку порано и го осветлува небото малку подоцна. Деновите за продолжување може да имаат типови Пита и Вата чувство на потреба да се движат, да ги засукаат ракавите и да се нурнат во пролетните проекти. Добро време е да се подготвите за пролетта – испланирајте ја вашата градина, стартувајте ги садниците, подмачкајте го велосипедот и исчистете го вашиот дом. Ова се вистински месеци за Вата и Пита. Луѓето од Кафа, од друга страна, сè уште може да се чувствуваат поспани, тешки и троми. Тие можат да ја започнат пролетта со некои заживувачки вежби за дишење и нежно истегнување. Во студени, суви денови, продолжете со абјанга третманот користејќи масло за смирување Кафа или Вата. Како што се загрева времето, за Кафа се претпочита удвартана -суво четкање, бидејќи е пооживувачко и поефикасно ја придвижува стагнантната лимфа. Вежбањето е уште еден одличен начин за движење на застојаната лимфа. Пешачењето, планинарењето, возењето велосипед и вежбањето во теретана се одлични начини да го олесните и метаболизирате зимскиот слој на маснотии. Секојдневно користете џала нети со насја капки за синуси за да го исфрлите вишокот Кафа од респираторниот систем. Избегнувајте дневни дремки и продолжете да легнувате  до 22 часот. Ќе забележите дека ви треба помалку сон отколку во претходните месеци.

Ајурведска диета за февруари

Февруари е вистинска пресвртница за вашата исхрана бидејќи вашето тело преминува од зима во пролет, така што храната што ги балансира и двете се потребни во вашата исхрана. Иако диетата станува полесна и започнува сезоната на чистење, на поединците Вата сè уште ќе им требаат обилни состојки во студените денови – затоа сè уште не ја заклучувајте зимската визба. Компири, репа, кртолести производи и моркови сè уште се на менито секогаш кога температурата паѓа. На овие обилни состојки, додадете кисел вкус и горчлива храна за нежно чистење на црниот дроб. Во однос на зрната, леќата и ‘ржта се идеални. И двете ја обезбедуваат топлината и ситоста потребни за зимата, но се диуретици и сушат за пролет. Сепак, можеби имате аверзија кон житариците, месото и слаткиот вкус воопшто, бидејќи вашето тело се обидува да ги ослободи мастите наместо да ги трупа. Всушност, се чини дека храната целосно ја губи својата привлечност во февруари. Февруари се карактеризира со намален апетит воопшто, а упатствата за исхрана за февруари повеќе се однесуваат на тоа што да не јадете отколку што да јадете. За многумина, време е да почнат да се одредат кон диета која ја смирува Кафа дошата. Остриот вкус ја зајакнува циркулацијата за чистење. Затоа зачинете го – додајте повеќе острина во вашите оброци. Ова е идеално време од годината за да ја засилите топлината и да се препуштите на вашата желба за оријенталните кујни како индијската и мексиканската храна. Острите зачини исто така го поттикнуваат метаболизмот и го отстрануваат метежот. Кимот е идеален зачин кој нуди природна топлина и сувост. Видовите Кафа и Вата можат да употребуваат повеќе чили за да го поттикнат варењето и да ја исфрлат преостанатата зимска тромост. Куркумата исто така е на врвот на листата за февруарскиот план за зачини. Неговите својства за затоплување и чистење совршено одговараат на потребите на вашето тело во февруари. Куркумата ја подобрува циркулацијата и ја разредува крвта, чистејќи го лимфниот систем, како и сите крвни садови и ткива. Неговата способност да ја движи крвта ја суши влагата и ја зголемува топлината. Додека повеќето горчливи производи се ладни, тилчец е необичен како жешко горчливо. Анасонот го разгорува дигестивниот оган, истерувајќи го ладното и влажното. Ова го прави совршен за крајот на зимата. Можете едноставно да го додадете во вашето готвење, чаеви или во вашата хербална формула. Свежиот ѓумбир е благ детоксикант и дигестивен ефект кој сигурно ќе го прекине вашиот зимски метеж и ќе ја одржува крвта во движење. Нашата февруарска диетална мантра е „Цвекло, грав и зелена боја“. Цвеклото е идеална храна за февруарско чистење. Лесно, но приемчиво, цвеклото е холагог, што значи дека ги испира црниот дроб и жолчното кесе од жолчката. Тие нудат здрав лек за затнат пролетен црн дроб. Или, ако се чувствувате авантуристи, пробајте го нашиот пролетен рецепт со сок од зеленчук за детоксикација. Наутот и црниот грав се особено добар избор за февруари бидејќи нивната содржина богата со растителни влакна поттикнува здрава елиминација. Може дури и да забележите дека гравот има посладок вкус во февруари отколку во октомври – уште еден биолошки одговор кој ќе ве води во правењето здрав избор. Јадете ги зелените производи – кељот, зелките, спанаќот и блитвата кои се благи горчливи јадења кои се доволно срдечни за зимата, но доволно прочистуваат за рана пролет. Брокулата е исто така добар избор на зеленчук. Киселиот лук е уште еден одличен додаток на вашето мени и еден начин да добиете и киселост и лутост. Киселоста на оцетот го чисти црниот дроб додека лукот ја придвижува стагнантната крв. Лимоните се уште еден одличен холагог за февруари. Додадете ги на врвот на вашите јадења за да промовирате пролетна детоксикација. Друг начин да се поттикне прочистувањето е со едно до тридневно чистење на кичари. Минимизирајте ги мастите и слатките во февруари – најверојатно нема да ги сакате во секој случај. Денот на вљубените доаѓа во најлошото време од годината за слатки, токму кога телото почнува да се чисти. Уживајте со в
ашите најблиски, но помирете се со млечното чоколадо. Уживајте во темното чоколадо кое има прекрасна горчина совршена за февруари и консумирајте повеќе кардамом. 

За помош при пролетниот детокс ви предлагаме редовно земање Трифала.

Органска трифала во прав 200гр

Кичари на Горан – најздравата ајурведска закуска

Органска куркума во прав 200гр

Органско ајурведско масло за нос

Џала Нети

Абјанга

Питта

 

Кафа

Питта

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...

Тинитус – болки или зуење во ушите

Тинитус – болки или зуење во ушите

Постојаниот тинитус е непријатен, но нема потреба од паника бидејќи тоа не е хрониченa  тинитус, туку може да биде резултат на стрес и напнатост и ќе помине кога ќе ги надминеме овие ситуации, објаснува Ајурведата и експертот од Берлинскиот центар за тинитус....