Ајурведска диета за февруари

Веднаш штом температурите се спуштаат кон крајот на есента и почнуваат да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти до ослободување на истите. Телото ослободува маснотии од истата причина како кучето што го менува своето зимско крзно – да го смени и да се подготви за потоплите временски услови што претстојат. Крајот на зимата и раната пролет се идеални сезони за започнување на нова диета и слабеење.

Бидејќи вашето тело почнува да го намалува зимскиот слој на маснотии, може да забележите намалување или губење на апетит за една недела или две. Ова е знак дека вашето тело природно го прочистува црниот дроб за да започне процес на слабеење. Ако Кафа дошата е влошена, може да почувствувате симптоми слични на грип и замор. Вашето тело започна свој циклус на чистење за да ве подготви вас и вашето тело за летото. За да му помогнете на вашето тело, користете ги советите за пролетно чистење подолу.

За да навистина го намалите апетитот,  обидете се да намалите житариците и шеќер. Февруари е време од годината за пост во повеќето култури, од христијанското почитување на постите до традициите на домородните американци. Пролетниот пост помага за прочистување на крвта по долгата зима од масна, тешка храна.

Голема помош ори детоксикација се постигнува со редовно практикување на ајурведски третмани, особено удвартана и редовно земање на трифала и пунарнава.

Ајурведска диета за февруари

Февруари е вистинска пресвртница за вашата диета бидејќи вашето тело преминува од зима во пролет, така што храна што ги балансира и двете сезони е потребна во вашата диета. Иако диетата станува полесна, а со тоа и сезоната на чистење започнува, на лицата со Вата сè уште ќе им требаат затоплувачки состојки во студените денови – затоа сè уште не заклучувајте го подрумот. Компири, репа, цвекло и моркови сè уште треба да има на менито кога и да се намали температурата. На овие состојки, додадете кисели вкусови и горчлива храна за нежно чистење на црниот дроб.

Во однос на зрната, леќата и ‘рж се идеални. Двете ја обезбедуваат топлината и ситоста потребни за зимата, но се диуретични и сушат во Пролет. Сепак, може да имате аверзија кон житарките, месото и воопшто слаткиот вкус бидејќи вашето тело бара да се ослободиме од масти наместо да ги вградуваме. Всушност, се чини дека храната целосно ја изгуби својата потреба во февруари. Февруари се карактеризира со слаб апетит и упатствата за исхрана се повеќе за тоа што да не се јаде отколку што да се јаде. За многумина, време е да започнеме да се насочиме кон диета за смирување на Кафа дошата.

Остриот вкус ја зголемува вашата циркулација за чистење. Затоа, зачинете – додадете уште еден удар врз вашите оброци. Ова е идеално време од годината да ја зголемите жештината и да ги задоволите вашите желби за луто. Острите зачини исто така го зголемуваат метаболизмот и го расчистуваат. Кимот е идеален зачин кој нуди природна топлина и сувост. Кафите и типовите Вата можат да вклучат луто за да се поттикне варењето и да се ослободите од преостанатата зимска слабост. Куркума е исто така на врвот на списокот за зачини во февруари. Неговите својства на затоплување и чистење се совршени за потребите на вашето тело во февруари. Куркумата ја подобрува циркулацијата и ја разредува крвта, чистејќи го лимфниот систем, како и сите садови и ткива. Неговата способност е движење на крвта, ја суши влажноста и ја зголемува топлината.

Анасонот го разгорува огнот, исфрлајќи го ладното и влажното. Ова го прави совршен за крајот на зимата. Можете едноставно да го додадете во вашето готвење, чаеви или во вашата билна формула. Свежиот ѓумбир е благ детоксиканс и дигестив, што сигурно ќе го зголеми вашиот зимски метеж и ќе ја задржи крвта во движење.

Нашата февруарска мантра диета е „Цвекло, грав и зелена боја“. Може да почувствувате жед за нив во месец во февруари. Цвеклото е идеална храна за чистење. Лесна, но прилично прифатлив, цвеклото е холагог, што значи дека го стимулира црниот дроб и жолчното кесе. Тие се како здрав лек за пренатрупаниот пролетен црн дроб.

Леблебијата и црниот грав се добар избор за февруари, бидејќи нивната содржина е богата со растителни влакна и поттикнува здрава елиминација. Може дури да забележите дека гравот има посладок вкус во февруари отколку во октомври – уште еден биолошки одговор што ќе ве води во правење здрав избор.

Јадете ги зелените: кељ,прокељ, спанаќ и блитва кои се благо горчливи, доволно прифатливи за зимата, но сосема доволно за детокс во рана пролет. Брокулата е исто така добар избор за зеленчук.

Закиселениот лук е уште еден одличен додаток во вашето мени, и еден начин да добиете и киселост и острина. Киселоста го чисти црниот дроб додека лукот ја движи застојаната крв. Лимоните се уште еден одличен холагог за февруари. Користете ги за да поттикнете детоксикација во пролетта. Друг начин да се поттикнете прочистување е со едно до три порции дневно со китчари.

Минимизирајте ги мастите и слатките во февруари – веројатно нема да ги сакате во секој случај. Денот на вљубените доаѓа во најлошото време од годината за слатки, токму кога телото почнува да се чисти. Уживајте во вашите најблиски, но избегнете го млечното чоколадо. Уживајте во темно чоколадо кое има прекрасна горчина совршена за февруари и наместо тоа, следете ги советите за чоколадна љубов и оџас!

Билки за февруари

Како и со вашата диета, време е да започнете да внесувате горчливи билки. Чистење на црниот дроб и лимфата е чистење на целото тело. Горчливотт ги масло е врвната формула на Ајурведата за пролетно прочистување на црниот дроб, идеална за сите нерамнотежи на Пита дошата. Горчливиот ги содржи билки, горчлив затоплувач што ги балансира сите три доши, ја чисти крвта и ги уништува токсините.

Визуелно, стагнацијата на жолчното кесе се појавува како малку темна или зеленикава нијанса околу окото во типот на Кафа-Пита. Токсичноста на црниот дроб и стагнацијата на жолчното кесе со низок степен може да се доживеат како лесна непријатност под десниот дел на реброто.

 

Органска куркума во прав 200гр

Кичари – ајурведска храна за подобра меморија

Written by Ayurveda

February 9, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Дали сте пробале стапалата да ги потопите во млеко? Нозете ќе ги впијат сите хранливи материи од топлото млеко.  Овој третман им преку 100тина позитивни влијанија врз здравјето на телото. Како да го направите овој третман? Изборот на млекото го оставаме на вас....

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Овој древен ајурведски пијалок е составен од само 2 состојки што сите ги имаме дома. Додадете ги овие 2 состојки во шолја вода и ќе забележите олеснување за многу брзо време. Ако имате какви било проблеми со стомакот или имате прекумерна тежина, овој пијалок ќе...

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот, како додаток или состојка во храната или пијалоците, може да заштити од дебелина и хронични болести. Како еден од најчесто користените зачини во светот има долга историја на употреба како хербален лек за третман на разни болести благодарение на разните...