Ајурведска златна комбинација кај сува и тврда кашлица

Златно млекото и Ги маслото ослободуваат од сува и тврда кашлица

Кашлицата е спазматична мускулна контракција, која испушта слуз од телото, акумулирана во
бронхиите и најчесто е заразна. Решението за овој проблем го наоѓаме во природата.
Како Златното млеко и Ги масло„ помагаат во ублажување на кашлицата?
Ајурведските испитувања докажаа дека овој пијалок ја омекнува сувата, тврда кашлица, ја раствора слузта, го стимулира
исфрлањето на слузта и го олеснува искашлувањето. Има антисептичко и антиинфламаторно
дејство, и придонесува за побрзо закрепнување.
Подготовка:
Неопходно е да се наполни 250 мл млеко /може и растително/ во тенџере, да се додаде 1 голема лажица Ги масло, потоа се
ставаат на тивок оган, се додава 1 голема лажица златната мешавина и се остава малку да
заврие.
Штом млекото зоврие, веднаш извадете го од огнот и оставете да отстои околу 5 минути.
Може да се додаде и една лажица мед кога ќе се излади или друг засладувач.
Овој лековит и вкусен напиток треба да се пие половина час пред спиење. Загарантирана е тивка
ноќ без силна кашлица. По потреба може да пиете и два пати во денот.
Можете да го подготвите неколку дена по ред, додека не почувствувате олеснување и лесно
искашлување на слуз од бронхиите.
Рецептот може да го користат и децата и возрасните.

ЗА ЗДРАВЈЕ И УБАВ СОН!

Пречистен путер Ги (Ghee)

Златно млеко

Written by Ayurveda

October 21, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...