Ајурведска златна напивка при кардиоваскуларни заболувања
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведска златна напивка при кардиоваскуларни заболувања

Ајурведска златна напивка при кардиоваскуларни заболувања

by | Aug 26, 2021 | 0 comments

Златна 4-ка за долговечност:

Мед, цимет, кардамом и вода за зачувување на здравјето на целиот организам

Комбинацијата на мед и цимет е особено важна за проблеми со срцето, и се препорачува секое утро да се консумира измешана смеса намачкана на парче интегрален леб. Мешавина од мед, цимет и кардамом ги лекува повеќето болести. Ајурведската медицинска наука го препорачува медот како многу ефикасно средство за лекување на сите видови болести без несакани компликации. Таа вели дека медот, иако е сладок, може да се земе во одредена доза и во случај на дијабетес. Она на што треба да се внимава е тоа дека медот не треба да се загрева.

Кардиоваскуларни заболувања

Мешавина од мед и цимет има позитивен ефект врз состојбата на крвните садови. Ги зајакнува крвните садови, ја зголемува нивната еластичност, дури и во старост. Но, што е најважно, оваа мешавина го намалува нивото на холестерол, што може значително да ја подобри состојбата на кардиоваскуларниот систем и е одлична превенција од срцеви и мозочни удари.

За да го намалите холестеролот, измешајте 1 лажица мед, половина лажичка цимет и кардамом со 2 чаши топла вода. Земете 3 пати на ден.

При поголеми кардиоваскуларни проблеми ви препорачуваме да земате Арџуна и редовно практикување Абјанга.

Абјанга

Arjuna

Органски кардамом во прав 200гр

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...