Ајурведска маска за лице од морков

Маската за лице од морков е повеќе од одлична и ја препорачуваат експертите. Сè што треба да
направите е да изрендате две лажици моркови и да ги измешате со малку мед, кардамом и куркума. Промешајте и
нанесете ја оваа домашна маска на вратот и на лицето. Кога маската е целосно сува, може да се
отстрани и да се исплакне со млака вода. Добрите резултати од оваа маска веднаш ќе бидат
видливи. По нанесувањето на оваа маска негувајте го телото со нашето масло кое содржи голема количина на масло од морков.

 

Други бенефити од морковот:

– Здравјето на дебелото црево не треба да се занемари. Морковот е зеленчук кој има само
позитивни резултати на ова поле. Содржи фалкаринол, што ќе му овозможи да ја подобри
работата на дебелото црево и со тоа да спречи појава на разни болести, како и на
најлошото – канцер.
– Подобрената функција на црниот дроб е уште една во низата придобивки од конзумирање
моркови. Овој силен и моќен зеленчук има доволно моќ да го заштити црниот дроб од
сите токсини што му се закануваат. Морковот изобилува со растителни влакна, главни
потпомагачи во чистење на црниот дроб, а витаминот А е главен и одговорен за
отстранување на сите токсини од целото човечко тело. Друга важна точка за морковот и
црниот дроб е фактот дека морковот ќе ги намали масните наслаги во црниот дроб. Значи,
ако редовно се консумираат свежи моркови, што може да биде одлична закуска или
смирувачки сок, можноста за болести како што се хепатитис, холестаза и цироза е
значително намалена.

Ајурведско масло за природно темнеење и нега по сончање

Органска куркума во прав 200гр

Органски кардамом во прав 200гр

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...