Ајурведска маска за нега на лице

Ајурведска маска за нега на лице

by | Oct 5, 2020 | 0 comments

 

Бадемовото масло можете да го користите и како маска за лице. Овој препарат е познат по тоа што многу лесно ги отстранува сите нечистотии и мртвите клетки од кожата на лицето, кои се предизвикани од надворешни фактори како што се: загадување, нечистотија, прашина, пот, итн. Бидејќи многу лесно продира во порите на кожата, ги отстранува акните, мозолчињата и црните точки,  а спречува нивно повторно појавување.

За да направите маска за лице, потребни ви се:
1 лажичка масло од бадем,
1 лажица мед и
1 лажица исцеден сок од лимон.

Добро измешајте ги сите состојки за да формирате смеса како паста. Потоа нанесете го со прстите на лицето. Бидете внимателни да не доајде во контакт со очите. Најдобро е да ставите маска што содржи бадемово масло наутро или навечер пред спиење и потребно е да ја оставите најмалку 30 минути, по што е доволно да се измиете со топла вода.

Доколку пигментацијата е јака на вашата кожа можете да додадете неколку капки нимово масло и куркума.

 

Oрганско чисто бадемово масло

Ајурведско хербално Neem масло

Органска куркума во прав 200гр

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...