Ајурведска овесна каша со банана, ореви и кардамом
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведска овесна каша со банана, ореви и кардамом

Ајурведска овесна каша со банана, ореви и кардамом

by | Nov 23, 2021 | 0 comments

Фина овесна каша со банана, ореви, кардамом за здрав почеток на денот.

Состојки:

60 гр овесна каша

200 мл млеко /мо/е и билно/

1 банана

една рака сечкани бадеми

Малку цимет

Малку кардамом

1 ла/ица Ги масло

Подготовка: Исекајте половина банана и ставете ја во шерпа, па измешајте ја со млекото и овесната каша. Оставете да се вари оваа смеса, а потоа продолжете да готвите уште неколку минути додека снегулките не се претворат во каша. Ако кашата е премногу сува, можете да додадете малку вода во неа. Додадете сечкани ореви, малку цимет и кардамом, па сè убаво измешајте. Остатокот од бананата исечкајте го на кришки, па украсете ја кашата. Одозгоре прелијте со една лажица Ги масло.

Пријатен пјадок!

 

Органски кардамом во прав 200гр

Пречистен путер Ги (Ghee)

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...