Ајурведска препорака за превенција од остеопороза, ејакулација и импотенција

 

Како да спречите остеопороза, ејакулација и импотенција?

Присуството на еугенол, флавоноиди, калциум, магнезиум ги прави каранфилчињата моќен заштитник на коските. Каранфилчето ги прави коските посилни, спречува губење на коскената маса и на тој начин спречува состојби како што е остеопорозата, кога коските стануваат порозни, кршливи, деминерализирани и склони кон фрактури.

Антиканцерогени, антиоксидантни и афродизијачки својства на каранфилчето

Каранфилчето е докажано дека е добро антиканцерогено средство, особено во случај на рак на белите дробови во рана фаза. Со антиоксидантни супстанции, каранфилчето ги отстранува слободните радикали од клетките, спречува мутации, што е исклучително важно за одржување на здравјето на црниот дроб, срцето и бубрезите.

Каранфилчето е добар афродизијак, и може да им помогне на мажите во случај на предвремена ејакулација и импотенција.

Земајте го во мали количини, сомелено рано наутро со топла вода.

Written by Ayurveda

June 9, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Целото здравје е  во нашите дланки

Целото здравје е во нашите дланки

На Ајурведата одамна и е познато дека постојат голем број енергетски центри во нашето тело. Ако правилно се третираат тие можат да бидат корисни за нашето целокупно здравје. Подоцна, сите други традиционални техники и медици ги имаат преземено овие древни методи...

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Рецепт: - 500 гр ливадски мед - 2 средни или 1 поголем корен од ѓумбир - сок од 1 лимон или цел лимон исечен на парчиња - 3-4 чешниња (или 1 мала глава) лук -куркума 1 лажица - потребно е тегла со големина 700-800 мл (не помалку) Изрендајте го ѓумбирот, исцедете...

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Оваа тинктура од ѓумбир има исклучителен ефект во подобрувањето на имунитетот на целиот организам и работи во сезоната на грип, настинки и респираторни инфекции. Рецепт на тинктура за имунитет: 400 гр свеж корен од ѓумбир излупен, рендан, 1 лажица куркума и...