Ајурведска супа за вруќите денови
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведска супа за вруќите денови

Ајурведска супа за вруќите денови

by | Jul 13, 2021 | 0 comments

Супа од краставица која навистина ќе ве освежи!

Изладете го и нахранете го телото со ладна супа од краставица. Најдобар мелем за летната жештина е освежувачка супа од краставица Лето ни ја покажа моќта на Пита дошата и елементот огин, а со тоа дојде и неизбежната жештина. Здраво освежување, супа од краставица, чија подготовка трае само неколку минути. Ладно кремастата супа од краставица ќе ве разлади, но исто така ќе ви ги даде сите хранливи материи што особено му недостасуваат на вашето тело во текот на летото.

Состојки:

1 голема краставица

1 авокадо

250 мл течен јогурт

2 чешниња лук

1 лажичка копар

1 лажичка сок од лимон

1 лажичка хималајска сол

½ лажички црн пипер

Подготовка: Излупете ја краставицата и исечете ја на неколку поголеми парчиња. Излупете го авокадото, изрендајте го и исечете го на четвртини. Излупете го лукот и исечете го на мали коцки. Ставете ги сите состојки заедно со јогуртот, копарот, сокот од лимон, сол и црниот пипер во блендер и блендирајте додека не добиете хомогена смеса. Ако сакате, додадете неколку ливчиња нане за дополнително освежување. Послужете ја супата со малку свеж копар и уживајте! Кремастата структура на супата се должи на авокадото (но не е неопходно), а посебната арома го дава копарот, кој совршено ги надополнува краставиците. Воедно потикнува чувство на ладење.

 

Питта

Фото: Фрипик

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...