Ајурведска супа од цвекло

Убава, вкусна и здрав вечера за оваа сезона

2 органски цвекла со лисја

– 1 компир или батат – сладок компир

– 1-2 моркови

– сецкан магдонос

– 1 мал корен од целер

– 1/4 лажичка свежо сецкан ѓумбир или 1/2 лажичка ѓумбир во прав

– 3 лажици маслиново масло

– сок од половина лимон

– 1 лажичка наздравен бел семе од сусам

– 1/2 лажичка на здравени семки од тикваи куркума

– сол и црн пипер по вкус.

– 1 литар вода.

Подготовка: Исечете го целиот зеленчук и варете го во топла вода со малку сол. Откако ќе омекне, додадете маслиново масло, црн пипер, малку сусам, ленени семки и семки од тиква. – Додадете ги исецканите лисја од цвеклото, оставете да се крчка 5 минути и исклучете го огнот. Држете покриено 5-10 минути. Ставете во чинија и украсете со лисја од свеж магдонос и сок од лимон, уживајте со парче интегрален леб и екстра девствено маслиново масло.

Добар апетит 🙂

 

Органска куркума во прав 200гр

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...