Ајурведска утринска топла напивка

Во последно време сите препорачуваат и говорат за придобивките од пиењето топла вода со лимон наутро. Секојдневно применете го овој начин на делување бидејќи е начин да му помогнете на телото за брза детоксикација.
Ова е препорачлива древна ајурведска пракса.
Рецепт: Најмалку 200 мл топла вода со 10 капки лимон (свежо исцеден)
🍀 Лимонот има многу својства. Богат со витамин Ц, (моќен антиоксиданс, алкализатор и неутрализатор на дигестијата и стомакот)
🍈 Богат со лимонска киселина (иако телото ја апсорбира, лимонската киселина е главен алкален агенс на органскиот метаболизам, плус има важна улога во одржување на здрави коски).
🍈 Ефикасен е при борба против анемија и стомачни проблеми (можеби ќе помислите: како ако е кисело? Не грижете се, има својства кои го алкализираат вашиот систем 🙂),
🍈 Го зајакнува имунолошкиот систем затоа што содржи кисели компоненти кои се од суштинско значење за нивелирање на железото од другата храна во организмот. Генерално, телото го складира овој минерал во црниот дроб, слезината, коските и мускулите.
🍀 Тенденцијата на нашите тела е да не биде во кисела средина, мора да биде алкална, во спротивно се разболуваме. Квалитетот на живот на клетките е директно поврзан со PH на крвта.
📍 Бело брашно, рафиниран шеќер, црвено месо, пржена храна, хемиски адитиви, употреба на микробранова печка, замрзната храна, ја менува PH на крвта.
📍 Со време ќе имаме само еден одговор: болест.
🥝 Значи, исхраната е еден од столбовите во Ајурведа. Вие сте она што го апсорбирате и јадете и она што го варите!
Добијте препораки за правлна исхрана од нашите лекари и тарапевти.

 

 

АЈУРВЕДСКИ ПРЕГЛЕДИ

Written by Ayurveda

September 15, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска комбинација за 100 болести – мед, цимет, кардамом и вода

Ајурведска комбинација за 100 болести – мед, цимет, кардамом и вода

  Комбинацијата од мед, кардамом и цимет е особено важна за проблеми со срцето. Се препорачува да се зема секое утро. Мешавина од мед и цимет ги лекува повеќето болести. Современата медицина го препрачува медот како ефикасно средство за лекување на многу...

Лимон, сол и црн пипер – аурведска тројка за многу проблеми

Лимон, сол и црн пипер – аурведска тројка за многу проблеми

Црн пипер, сол и лимон - одлична комбинација пред се која се употребува во подготовка на салата, нели? Но дали знаевте дека оваа комбинација е лековита? Особено пипали - црниот пипер кој се користи многу повеќе во...

Ајурведата препорачува само 60 минути на ден физичка активност

Ајурведата препорачува само 60 минути на ден физичка активност

*60 минути пешачење секој ден – за два месеци се губат пет килограми* Докажано е дека пешачењето, односно брзо одење може да помогне во губење на вишокот килограми и подобрување на физичкото и менталното здравје. Замислете- само неколку илјади чекори дневно можат...