Ајурведска црвена леќа, најбрзиот и највкусен рецепт

Црвена леќа

Највкусен, брз и лесен рецепт за црвена леќа.

Овој пат направивме цел котел бидејќи знаевме дека ќе се зготви највкусната леќа.

Потребни намирници:

500гр. црвена леќа

4 моркови

2 големи кромидчиња

1-2 црвени пиперки

1-2 сецкани домати

Масала, кари, ким, куркума, црн пипер, сол, магдонос, масло по избор и 2л. вода

Ги исековме морковите, кромидот и пиперките и ги задушувме во малку масло. Додадовме малку сол, мелен црн бибер и малку масала. Добро ја измивме леќата. Кога зеленчукот ќе се задуши, ја додавме леќата и сецканите домати. Добро промешајте и по една минута додадете вода, околу 2 литри. Додадете ги зачините: сол, црн пипер, масала, ким, кари, куркума, цвеж магдонос по вкус. Добро промешајте и оставете да врие околу 15-20 минути. Може да послужите со попрскан свеж магдонос.

Добар апетит.

 

Органска куркума во прав 200гр

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...