Ајурведска ѓумбирова бања за стапалата за брза детоксикација

По напорниот ден подарете си ајурвдска ѓумбирова бања за стапала. Бања за стапала со ѓумбир е убав начин кој ќе да ви помогне да се опуштите, да го загреете вашето тело и да се подготвите за спиење.

Накиснете ги стапалата и нозете во голем сад со топла вода и 1-2 лажички рендан ѓумбир и неколку капки есенцијално масло од лимон. Ако немате леген, седнете на работ од кадата и ставете ги стапалата во кадата исполнета со вода само доволно за да ги покриете нозете. Потопете ги 20-30 минути. Добро избришете ги нозете потоа. Пијте топол чај за време на бањата со ѓумбир, куркума и малу црн пипер  ако сакате да го промовирате потењето.

На крајот од третманот доколку патите од вознемирени нозе и болки во нозете измачкајте ги со нашиот ајурведски мелем за стапала.

 

Органска куркума во прав 200гр

Ајурведско органско есенцијално масло – лимон

Ајурведска крема против болки со ѓумбир и лути пиперки

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...