Ајурведска јачменова вода за лесно мокрење и дигестија

Оваа мешавина на јачменова вода е за луѓе кои имаат слаб агни (намалено варење). Многу лесно се апсорбира
и го храни масното ткиво што пак создава добро коскеното ткиво.
• 2 лажици грубо мелен јачмен или јачменово брашно
• 2 прстофата хималајска сол
• 4 чаши вода
Измешајте ги сите состојки и варете околу 15 минути за да биде добро сварено.
Земете филтер или цедилка за да ја исцедите јачменовата вода. Ако користите грубо мелен јачмен
наместо брашно, ќе мора да ја блендирате смесата неколку минути пред да ја исцедите.
• За типовите на Вата доша: додадете 1/8 лажиче ким во јачменот додека готвите.
• За Пита тип на тело: додадете 1/8 лажиче анасон во јачмен додека готвите.
• За Кафа тип на тело: додадете 2 тенки парчиња свеж ѓумбир во јачмен додека готвите.

 

Вата

Питта

Кафа

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...