Ајурведска јачменова супа за слабеење

Јачменот е богат со растителни влакна и исто така добар извор на витамини од групата Б и минерали, како што се селен и магнезиум. Според Ајурведата, јачменот е еден од најдобрите житни култури. Здрава личност може да го консумира секој ден за да го одржи своето здравје. Супа од јачмен е волшебен рецепт за слабеење. Неговата висока содржина на влакна ве одржува подолго без храна и соодветно го задоволува апетитот.

Предности на јачменот:

– Прочистистува крвта

– Добро за коските

– Го подобрува тенот на кожата

Според Ајурведата, јачменот е сув, свеж, тежок и сладок. Тој е идеален за губење на тежината, кај дијабетични пациенти, дигестивни проблеми, течење на носот, астма, кашлица и инфекции на уринарниот тракт. Супа од јачмен е погодна за сите во умерени количини, особено на доминантните доши Пита и Кафа. За да го направите покорисен, можете да направите мала измена на рецептот врз основа на вашата доша.

Варијации на рецептот според вашата конституција:

Вата личност: додадете повеќе растопен ги путер во вашата супа.

– Личност од Пита: избегнувајте додавање на лук.

Кафа личност: додадете помалку ги и повеќе црн пипер.

Додавањето зеленчук и зачини ја прави супата повеќе вкусна и соодветна за сите видови конституции.

СОСТОЈКИ:

1/2 чаша јачмен

2 лажици ги путер

1/4 чаша исецкани моркови,

¼ чаша грашок

¼ чаша пченка

1 ловоров лист

2 каранфилче

2 чешниња издробен лук,

1 лажичка семе од мелен ким

2 чаши вода

Хималајска сол (според вкус)

1/4 лажичка црн пипер,

1 лажица сецкани лисја од коријандер.

УПАТСТВО: Потопете го јачменот во сад и измијте го темелно два до три пати под млаз вода. Сега наполните јачмен, еден ловоров лист, две чешниња, вода во сад. Оставете да зоврие и затворете го капакот на садот под притисок. Гответе на средна топлина до првата свирка. Исклучете го огнот и тргнете го тенџерето од шпоретот. Чувајте го тенџерето настрана 10 минути пред да го отворите капакот. Загрејте ги двете лажици растопен ги путер во тава на средна топлина. Откако ќе се загрее, додадете ким, куркума и мелен лук, се додека смесата не биде кафеава, околу 30 секунди. Додадете моркови, грашок и пченка. Сега, варете го зеленчукот 3 минути или додека не омекне. Направете мешавина и кафеава боја околу 3 минути. Додадете го зготвениот јачмен во мешавината на зеленчук и додадете малку вода по желба. Измешајте добро и покријте ја тавата со капак и оставете да зоврие на средна топлина. Се вари пет минути; продолжете да мешате за да спречите да се залепи на садот. Сервирајте го во друг сад, зачинете малку растопен ги путер, додадете свежо мелен црн пипер. Отстранете го ловоровиот лист пред да го сервирате. Украсете со свежо сецкан магдонос по желба.

Добар апетит !!! 😁

Добри резултати се постигнува кога дополнително се зема Пунарнава и Трифала

Органска трифала во прав 200гр

Органска куркума во прав 200гр

Punarnava

Вата

Питта

Кафа

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...