Ајурведски брз лек за забоболка и воспаление на непцата
  • Home
  • /
  • Новости
  • /
  • Ајурведски брз лек за забоболка и воспаление на непцата

Ајурведски брз лек за забоболка и воспаление на непцата

by | Dec 16, 2021 | 0 comments

Забоболката исчезнува додека трепнете 🙂 Ова е најдобриот ајурведски лек за забоболка! Забоболката е една од најсилните болки кои ги имаме во телото и се јавуваат кај оние кои се плашат од стоматолозите и го одложуваат одењето кај него и трпат болки или земаат лекови против болки. Додека не се осмелите да одите на стоматолог, доколку е потребно, пробајте го најдобриот природен лек за забоболка кој редовно се користи во Ајурведата – каранфилче.кои се препорачува кај потешкотии со варењето и против – забоболка.

Како делува? Штом почувствувате забоболка или непцата, ставете зрно од каранфилче на болното место и цврсто изггризете го. Држете 15 минути до половина час на болното место. Болката постепено ќе се намалува, а потоа целосно ќе исчезне. Кога забоболката е посилна, користете масло од каранфилче (достапно во нашата ајурведска аптека) кое делува како анестетик. Откако ќе го ставите каранфилчето на болното место (болниот заб, измасирајте малку масло од каранфилче) – болката ќе се смири за многу брзо време, исто како кога ќе добиете анестезија кај стоматолог. Покрај анестетичкото дејство, маслото од каранфилче има антиинфламаторно дејство и ја ублажува причината за болката, а добро е и за свеж здив.

Користете редовно ајурведска паста за заби Суданта во која е содржано органско масло од каранфилче и голем број на билни масла.

 

SUDANTA Ајурведска паста за заби

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...