Ајурведски водич за правилно хранење – 21 златно правило

Ајурведата придава големо внимание на хранењето, на начинот како и кога да се храниме. Секако важно е да се комбинира правилно храната.

Еве неколку совети:

Јадете во тивка атмосфера

Никогаш не јадете кога сте вознемирени или лути

Секогаш јадете или пијте во седечка позиција

Јадете само кога сте гладни

Добро џвакајте ја храната за да ги активирате плунковните ензими

Избегнувајте ладна храна и пијалоци

Намалете го чајот, кафето и елиминирајте го алкохолот

Не пијте 1 час пред и 1/2 или 1 час после јадење

Зборувајте со празна уста

Јадете со вистинска брзина: ниту премногу брзо ниту премногу бавно

Почекајте 2-4 часа помеѓу оброците, важно е да започне варењето на претходната храна

Пијте малку топла вода за време на оброкот

Јадете свежа, регионална и сезонска храна што е можно повеќе

Јадете храна што лесно се вари

Гответе без мед – загреаниот мед (над 40 степени) создава токсини

Пијте млеко одделно од оброците

Во секој оброк вкусете ги сите 6 вкусови: сладок, кисел, солен, зачинет, горчлив и адстрингентно

Јадете доволна количина на храна, колку што можете да ја опфатите со двете допрени дланки, ова е капацитетот на вашиот стомак.

По главниот оброк, седете на тивко неколку минути

Вашиот главен оброк треба да биде ручекот

Избегнувајте јадење навечер

Секогаш јадете свежо овошје одделно од друга храна

Уживјате во секоја храна и не дозволувајте да ви го одзема вниманието друго освен оброкот.

Пријатен оброк 🙂

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведско фрапе за енергија во време на постење

Ајурведско фрапе за енергија во време на постење

Постот е многу здрава работа за целото тело прпеорачува Ајурведата. За оваа намена ви предлагаме едно здраво ајурведско фрапе. 5 урми млеко /по ваш избор/ банана овесни снегулки Малку цимет и кардемом Чиа семе Ова фрепе е богато со енергија и она што е многу...

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...