Ајурведски дал за студените денови

 

Загрејте 2 лажици Ги масло на средна температура и пропржете кромид.

Потребно е:

  • 1 чешне ситно исецкан лук
  • свеж изрендан ѓумбир /по желба/
  • 1 лажица кари или куркума
  • 1/4 лажичка црн пипер

Додадете 200гр. црвена леќа или претходно сварен грав.

Додадете:

  • свеж домат
  • ½ шолја магдонос
  • прстофат хималајска сол
  • 2½ шолји вода

Оставете да зоврие, намалете го огнот и мешајте постепено додека леќата не омекне, околу 15 минути, а ако гравот е сварен колку да се соединат состојките.

Послужете ја чорбата во длабоки чинии и наросете со тостирани семки од тиква, магдонос, луто и една лажица Ги масло.

 

Добар апетит 🙂

 

Пречистен путер Ги (Ghee)

 

/

Written by Ayurveda

October 22, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Лененото семе со јогурт и кардамом е неверојатен лек!

Лененото семе со јогурт и кардамом е неверојатен лек!

Конзумирањето на 1-3 лажици брашно од ленено семе може целосно да ги исчисти дебелото и тенкото црево од долгогодишната слуз, фекални наслаги, паразити, во рок од 3 недели, притоа целосно зачувувајќи ја цревната микрофлора. Овој метод овозможува брзо...

Ајурведа и дијабетес

Ајурведа и дијабетес

Ајурведата го класифицира дијабетес мелитус на следниов начин: ➡️ Дијабетес од типот Вата (предизвикан од нерамнотежа на Вата доша) се карактеризира со следните симптоми: исцрпеност, намалено ниво на енергија, несоница, жед, дехидрација, акутен глад, обилно...

Најдобар ајурведски начин да се разбудите наутро

Најдобар ајурведски начин да се разбудите наутро

Ви предлагаме една древна техника за дишење која наутро ќе ве разбуди, ќе ве исполни со енергија и радост. Техниката 4-4-4-4 се практикува само 5 минути и носи енергија за цел ден Ако наутро се чувствувате поспано и исцрпено, испробајте ја оваа техника која ќе ве...