Ајурведски домашен лек за уморни и крвави очи
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски домашен лек за уморни и крвави очи

Ајурведски домашен лек за уморни и крвави очи

by | Aug 20, 2021 | 0 comments

 

Мускулите на окото се едни од најмалите мускули во телото. Kога погледот ќе се насочи кон
нешто, мускулите на окото се напнуваат или се релаксираат.
Според Ајурведата, ова дејство го стимулира пумпањето крв во микролимфните канали кои ги
снабдуваат хранливите материи со мускулите на окото. Во исто време, овие канали пумпаат
отпадни производи од нив. Ако мускулите на окото се фокусираат со часови на компјутер или
екран на мобилен телефон, постои недостаток на природна циркулација во окото.
Без соодветна циркулација, прецизните мускули на окото можат да станат метежни и не можат да
се релаксираат и да функционираат на начинот на кој тие се природно обликувани. Лимфната
конгестија влијае на младоста на очните мускули. Кога лимфните канали се зафатени, функцијата
на очните мускули е нарушена. Со текот на времето, постои стагнација во циркулацијата и
акумулација на отпадни производи во областа на очите. Недостаток на овој лимфен проток е
поврзан со стареење на мускулите на окото и слабеење на видот.
Ајурведска природна поддршка
Еден од главните третмани за здравјето на очите во ајурведската медицина, за кој веќе
пишувавме, е Нетра тарпана.
Во прилог на Нетра тапана, според Ајурведата, постојат две растенија кои се добро проучени и
кои одлично го поддржуваат здравјето на очите.
Амалаки е овошје кое поддржува здрав проток на лимфата со своите антиоксиданти. Богато е со
витамин Ц, кој обезбедува одлична поддршка за целокупното здравје на очите и го храни телото
внатре и надвор.
Трифала е една од класичните ајурведски формули која се состои од три супер овошја – амалаки,
бибитаки и харитаки кои заедно го негуваат здравјето на очите и ја поддржуваат острината на
видот.
Според Ајурведата, очите се пита органи. Трифала е избалансирана формула која помага при
нерамнотежа на питта доша во окото, како што се црвенило, иритација, суви и уморни очи.
Трифала го намалува високиот крвен притисок и многу добро ги чисти очните канали. Исто така,
помага при варење и асимилација на витамини и минерали потребни за здравје на очите.
Комбинацијата на овој суплемент со диетата богата со антиоксиданти и лутеин е една од
најдобрите поддржувачи за здравјето и регенерацијата на очите.
Лутеинот е исклучително важна хранлива материја за очите и кожата. Тој е моќен каротеноид кој
се наоѓа во зелен лиснат зеленчук, се чува и се наоѓа во мрежницата, леќата и макулата на
самото око. Делува преку микро-лимфните канали на окото и помага да се заштитат очите од
екстремните сончеви зраци.
Вклучете варен зелен зеленчук во вашата исхрана (готвењето ослободува лутеин) како кељ,
грашок, спанаќ, тиквички, зелена салата, зелје, аспарагус, брокула.
Консумирајте жолта пченка и зелена мушичка, и портокалово овошје како кајсии.
Ајурведски домашен лек за уморни очи
Ајурведата ја користеше античката техника на Нетра тарпане и домашен лек за прашок трифала
илјадници години за да се справи со основните нерамнотежи во очите.
Кога третирате трифала во прав дома, исклучително е важно цел прибор да се стерилизира за да
се спречи влегување на штетните бактерии во окото.
Пред самата постапка, следете ги важните белешки:
1. Никогаш не користете трифала што стапила во контакт со друга храна или нестерилен прибор.
2. Не користете вода од трифала која содржи трошки од трифала во прав.
3. Никогаш не користете вода со трифалин која веќе била во контакт со вашите очи.

Трифала вода за плакнење на очи
Оваа домашна ајурведска практика користи трифала во прав зовриена во прочистена вода, со
која потоа се илакнат очите. За одржување, најдобро е да започнете со третман во пролет или
рано лето, кога очите се повеќе склони кон метеж.

Состојки:
1/4 лажиче органски трифала во прав (или 2 таблети)
230 ml прочистена вода
стерилна опрема за готвење: сад, стерилен ултрафин филтер или газа
стерилни чаши за очи

Подготовка:
Ставете трифала во прав во прочистена вода и варете 2-3 минути во сад за готвење.
Оставете течноста да се излади до нормална телесна температура неколку минути.
Исцедете ја водата Трифала користејќи стерилен ултра-фин филтер или газа.
Апликација:
Најлесен начин да се примени е користење чаши за очи што можете да ги купите во аптеките.
Бидете сигурни да ги стерилизирате пред секоја употреба.
Наполнете ги чашите за очи со подготвената вода од трифала и притиснете на пределот околу
очите. Потоа, навалете ја главата наназад и отворете ги очите. Трепкајте и гледајте, нагоре и
надолу и наоколу во бавни кругови, така што трифалата продира низ целото око. Држете ги
чашите околу 15-60 секунди. Третманот се прави 4 пати на ден во тек на 30 дена.
Оралната трифала е ефикасна за видот и целокупното здравје на очите, така што може да
продолжите со орална терапија откако ќе користите вода со трифала.
Забелешка:
Ако третманот ви предизвика непријатност, веднаш запрете го.
Контраиндикации за употреба на вода трифала се:
чувствителност на сјај, прекумерно лачење на солзи, чешање на очите, невообичаено суви или
насолзени очи и заматен вид или двојна слика.

При поголеми проблеми користете редовно Нетра капки и направете ајурведски преглед.

 

АЈУРВЕДСКИ ПРЕГЛЕДИ

Органско ајурведско масло за очи

Органска трифала во прав 200гр

Amla

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...