Ајурведски еликсир за подмладување стар 6000 години

Како да се подмладиме? Подмладувањето е вечната стремеж и цел на човештвото.

Еликсир на младост 

Постојат различни методи на подмладување одобено за жените, за која не е потребна скапа операција. Подмладување на лицето, телото и целиот организам не може да се состои само од козметички процедури. Неопходно е да се комбинираат различни методи на подмладување кои даваат неверојатни резултати. Сигурно сте забележале дека постојат  жени кои изгледаат 10, 15 години помлади и не биле подложени на скапи естетски процедури особено на блискиот Исток. Ајурведата тврди дека по неговата употреба, ќе го подобрите видoт, кожата ќе биде мазна и еластична по целото тело, а косата појака. И што е најневеројатно – косата, која почнува да седи, ќе престане да седи. …

Рецепт за подмладување на телото:

– 100 мл ленено масло

100 мл шафраново масло

– 2 средни лимони

– 1 лажица кардамом

– 0,5 кг мед

Еден неисчистен лимон и 1 лимон без кора измелете го во мелница или во блендер. Измешајте ја смесата со мед, додадете масло и повторно измешајте се заедно. Смесата се чува во фрижидер во затворена стаклена тегла. Консумирајте три пати на ден по 1 лажица половина час пред јадење.

Како оваа смеса го подмладува телото?

Маслото од ленено семе е всушност билен хормон, кој содржи линолеинска (омега-6), олеинска (омега-9) и палмитични масни киселини, а повеќе од половина од маснотиите содржани во ленот, е алфа-линоленска киселина (омега-3), која го прави лененото масло најбогато со билен извор на омега-3 масни киселини (двојно повеќе од рибиното масло). Маслото од ленено семе е и најбогат растителен извор на лигнани, важни антиоксиданси, кои во комбинација со лимон го чистат црниот дроб и жолчните канали. Чистиот црн дроб е нашиот главен генератор на младоста. Витаминот Ц од лимон е совршен антиоксиданс, го зајакнува имунитетот и крвните садови. Кардамомот ги чисти и негува крвните садови, а медот ги храни – микроелементи кои го обновуваат и подмладуваат целиот организам.

 

Ајурведско инфузирано шафраново масло

 

Органски кардамом во прав 200гр

Written by Ayurveda

October 13, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски пијалок за подобро варење во студените денови

Ајурведски пијалок за подобро варење во студените денови

🔥 Ајурведски #агни /дигестивен оган/ пијалок за есен 🔥 🍁Како што времето почнува да станува се поладно, а деновите стануваат пократки, наидуваме на многу луѓе кои велат: 🔸️Изгубиле мотивација 🔸️Губат енергија 🔸️Без ентузијазам да се стори било што 🔸️Зголемена...

Ајурведски дал за студените денови

Ајурведски дал за студените денови

  Загрејте 2 лажици Ги масло на средна температура и пропржете кромид. Потребно е: 1 чешне ситно исецкан лук свеж изрендан ѓумбир /по желба/ 1 лажица кари или куркума 1/4 лажичка црн пипер Додадете 200гр. црвена леќа или претходно сварен грав. Додадете: свеж...

Можеме ли да направиме ајурведска масажа со масло на новороденче после една недела?

Можеме ли да направиме ајурведска масажа со масло на новороденче после една недела?

Секако дека ДА. но пред апликација треба да проверите да не се создаде алергија на маслото кое го користите. Ова е причината при која советуваме тестови за алергија на масла, пред да нанесете масло кај децата. Треба да бидеме многу внимателни. За да се изврши...