Ајурведски зимски чај – лек за 50 болести
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски зимски чај – лек за 50 болести

Ајурведски зимски чај – лек за 50 болести

by | Dec 13, 2021 | 0 comments

Пијте по една шолја секое утро за витко и здраво тело!
Овој неверојатен чај кој лекува над 50 заболувања се состои од дури пет состојки, а тоа се
куркума, ѓумбир, цимет, кардамон и мед!
***Куркума
Лековитите својства на куркумата се огромни. Основната состојка, куркумин има големо влијание
врз нашето здравје, ги намалува воспаленијата, помага во работата на срцето и се бори против
канцерот.
***Ѓумбир
Ѓумбирот ја ублажува мигрената, има антивоспалителни својства и помага во борба против
канцерот.
***Цимет
Овој зачин го намалува и регулира шеќерот, лечи вирусни инфекции како настинка, грип и
кашлица.
***Кардамом
Овој волшебен зачин одличен е при превенција од згрутчување на крвта, здрави крвните садови,
циркулацијата на крвта и ги чисти бубрезите.
***Мед
Најздрав еликсир на планетава кој го зајакнува имунитетот.
Компоненти на чајот:
1/2 лажица ѓумбир
1/2 лажица цимет
1/2 лажица куркума
прстофат кардамом
500 мл вода
1 лажица мед.
Подготовка:
Земете 500 мл вода и оставете ја на тивок оган. Кога водата ќе зоврие додадете ги ѓумбирот и
циметот. Потоа додадете куркума, карадмом и промешајте. Оставете го сето тоа да врие околу 5
минути. Оставете да се излади десетина минути, а потоа процедете го чајот и засладете го
со мед.
Пијте го овој чај секое утро и ќе бидете здрави и витки.

 

Органски кардамом во прав 200гр

Органска куркума во прав 200гр

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...