Ајурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем.

Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето, желудникот и нервниот систем.

Домашен ајурведски лек против кашлица

Луѓето најчесто сакаат едноставни домашни и природни лекови за да ја излечат кашлицата. Тие бараат едноставни домашни третмани за зајакнување на нивниот имунолошки систем, а со тоа му помагаме на телото да се бори против причинителот за кашлицата.

Состојки:

🐝 2 лажички органски мед

🥤1 чаша топла вода

🍯½ лажичка прашок цимет и кардамом

Постапка:

✅Во чаша топла вода

✅Додадете 2 лажициња мед

✅Промешајте добро

✅Додадете го циметот и кардамомот

✅измешајте и испијте. Проголтајте со дополнителна поголема количина на топла вода.

Пијте го растворот на топла вода и мед три пати на ден или земете ја како паста од мед, цимет и кардамом во прав само еднаш на ден пред спиење.

Придобивки:

Медот во себе содржи масло и малку благ алкохол како соединенија кои помагаат во ублажување на кашлицата. Поттикнува подобар сон со ослободување од слузта.

Кашлицата е предизвикана од надразнувач кој го скокотка и иритира вашиот грклан, а вашето тело реагира на тоа со рефлексно контрактирање на мускулите за да го исфрли.
Циметот има благопријатно дејство на целото тело.

Во посериозни случаи дополнете го вашиот домашен третман со #Амрут за подобрување на имунитетот и #Туласи
против кашлица.
Овие 💯 природни ајурведски суплементи можете да ги најдете кај нас.

Tulasi

Amruth

 

Органски кардамом во прав 200гр

Written by Ayurveda

April 14, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Дали сте пробале стапалата да ги потопите во млеко? Нозете ќе ги впијат сите хранливи материи од топлото млеко.  Овој третман им преку 100тина позитивни влијанија врз здравјето на телото. Како да го направите овој третман? Изборот на млекото го оставаме на вас....

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Овој древен ајурведски пијалок е составен од само 2 состојки што сите ги имаме дома. Додадете ги овие 2 состојки во шолја вода и ќе забележите олеснување за многу брзо време. Ако имате какви било проблеми со стомакот или имате прекумерна тежина, овој пијалок ќе...

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот, како додаток или состојка во храната или пијалоците, може да заштити од дебелина и хронични болести. Како еден од најчесто користените зачини во светот има долга историја на употреба како хербален лек за третман на разни болести благодарение на разните...