Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката
Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против болки.
Состојки:
– 10 чешниња лук
– 500 грама органски мед
– неколку зрна црн пипер и 2 лажици куркума и  кардамом
Процедура:
Исчистете го лукот, преполовете го секое чешне и ставете го во тегла, додадете го црниот пипер, куркумата, кардамомомот и додајте мед. Затворете ја теглата и оставете ја да стои пет дена. Земете една лажица секој пат кога ќе почувствувате дека главата ќе почне да ве боли или веќе ве боли.
Овој лек можете да го земете без оглед на болката – на пример. за зајакнување на имунитетот. Во тој случај, земете една лажица наутро и една вечер на празен стомак. Исто така, овој препарат поттикнува размножување на корисни бактерии во организмот, го поттикнува и олеснува варењето, го регулира нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок.
При редовни главоболки препорачуваме редовно земање на Брахми и Ашваганда.

 

Органска куркума во прав 200гр

Органски кардамом во прав 200гр

Ashwagandha

Brahmi

Written by Ayurveda

April 14, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Древен ајурведски лек за уморни и болни стапала

Дали сте пробале стапалата да ги потопите во млеко? Нозете ќе ги впијат сите хранливи материи од топлото млеко.  Овој третман им преку 100тина позитивни влијанија врз здравјето на телото. Како да го направите овој третман? Изборот на млекото го оставаме на вас....

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Радикално исчистете ги масните депозити и излечете го гастритот

Овој древен ајурведски пијалок е составен од само 2 состојки што сите ги имаме дома. Додадете ги овие 2 состојки во шолја вода и ќе забележите олеснување за многу брзо време. Ако имате какви било проблеми со стомакот или имате прекумерна тежина, овој пијалок ќе...

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот во борба со маснотиите и дебелината

Ѓумбирот, како додаток или состојка во храната или пијалоците, може да заштити од дебелина и хронични болести. Како еден од најчесто користените зачини во светот има долга историја на употреба како хербален лек за третман на разни болести благодарение на разните...