Ајурведски мафини од хељда

Ајурведски мафини од хељда

by | Aug 20, 2021 | 0 comments

Сакате да ги изненадите вашите најблиски со оригинално и вкусно јадење, а истовреме да биде
здраво?
Ајурведската кујна ви подготви три рецепти со хељдата, кои ќе ги воодушеват вашите најблиски.
Зошто изборот падна на хељда?
*Хељдата е многу здрава храна богата со диетални влакна, содржи осум есенцијални
аминокиселини и одличен извор на минерали (фосфор, магнезиум, железо, цинк, бакар и манган).
Богата е со флавоноиди, особено со рутин. Хељдата не содржи глутен.
* Хељдата го регулира нивото на шеќер во крвта, го намалува високиот крвен притисок и
холестерол, намалува алергии, го подобрува кардиоваскуларниот систем, го намалува ризикот од
рак
Хељдата е особено погодна за постудено време, бидејќи има својства на затоплување.

Мафини од хељда
Ова е многу едноставен начин да се користи брашно од хељда за да се добие оброк богат со
енергија, погоден за ладна клима.
Компоненти:
1 чаша брашно од хељда
3 чаши вода
1 лажичка цимет во прав
3 лажички семе од сусам – гомасио
хималајска сол

Подготовка:
Во голема тава, кратко пропржете го брашното од хељда. Додадете вода со мешање и внимавајќи
да не се формираат грутки. Додадете цимет и малку сол.
Како резултат на мешавината, потоа се става во „калапи“ за колачи и се посипува со сусам.
Печете во загреана рерна 30-40 минути.
Зачинете со гомасио пред сервирање. Кога ќе го јадете ова, ќе бидете полни со енергија!

Пријатен оброк 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...