Ајурведски начин за добар имунитет и помалку стрес

 

Древните ајурведски искуства покажа дека нозете потопени во леген ладната вода го зајакнува имунитетот и штити од грип и настинки. Ова го поттикнува ефектот на зголемување на производството на бели крвни клетки (леукоцити) доколку редовно го практикуваме дури и само под ладен туш.

Ладната вода го стимулира губењето на вишок килограми, го забрзува закрепнувањето на повредите на мускулите, ткивата и ја подобрува циркулацијата на целото тело.. Многу добри резултати се постигнуваат кај сумптомот на немирни нозе, особено ако по завршувањето се измасираат стапала и се премачкаат со ајурведска крема за болки.

Студената вода влијае и на нашето ментално здравје бидејќи го намалува стресот. Ставете ладна вода во поголем леѓен, а потоа натопете ги нозете во неа. Додадете и неколку капки есенцијално масло од портокал и лаванда. Држете ги нозете во вода најмалку 15 секунди, а потоа пребришете ги со крпа и облечете волнени чорапи. Повторувајте ја постапката секоја вечер пред спиење.

Добри резултати се постигнуваат кога се зема редовно со Амрут и Ашваганда

 

Ајурведско органско есенцијално масло – портокал

 

Ајурведско органско есенцијално масло – лаванда

Ајурведска крема против болки со ѓумбир и лути пиперки

Ashwagandha

Amruth

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...