Ајурведски пијалок за подобро варење во студените денови

🔥 Ајурведски #агни /дигестивен оган/ пијалок за есен 🔥

🍁Како што времето почнува да станува се поладно, а деновите стануваат пократки, наидуваме на многу луѓе кои велат:

🔸️Изгубиле мотивација

🔸️Губат енергија

🔸️Без ентузијазам да се стори било што

🔸️Зголемена тежина и летаргија на умот

Сите горенаведени промени обично се должат на промената на времето и доминантната доша што се јавува во есен И еден од најдобрите лекови за ова е следниот:

🔥 Ајурведски aгни /дигестивен оган/ пијалок

Состојки:

 🔸️Зрна од црн пипер: 4-8

 🔸️Семе од ким – 1,2 лажички

 🔸️Семе од тилчец – ½ лажиче

 🔸️Ѓумбир свеж – ½ лажиче

 🔸️Кардамом – 1/2 лажичка

 🔸️Прстофат хималајска сол

🔸️ 1 лажичка куркума

 🔸️1 литар вода

 

🔸️Сето горенаведено измешајте го во водата и варете 3-4 минути да зоврие

🔸️Продолжете да го пиете овој топол напиток во текот на денот.

️Најдобро време за конзумација е: наутро до доцна попладне

🍁 Ви ветуваме дека не само што ќе се чувствувате полни со енергија, оваа едноставна дневна рутина помага и да си помогнете ори следниве проблеми:

🔸️Астма

🔸️Тешкотии со дишењето

🔸️Циркулаторна нерамнотежа

🔸️Рејноова болест

🔸️Студени раце и стапала

🔸️Летаргија

🔸️Зголемена тежина

🔸️Вртоглавица

А што е уште поважно, има и одличен вкус!

Добри или исти резултати се постигнува со консумација на ајурведски дигестивен чај.

Дали би го пробале горенаведеното?  Ако е така, ставете лајк ❤ и коментирајте ги своите искуства.  😊🙏💕

 

Ајурведски чај за дигестија

Органска куркума во прав 200гр

 

ДОШИ

Written by Ayurveda

October 22, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Лененото семе со јогурт и кардамом е неверојатен лек!

Лененото семе со јогурт и кардамом е неверојатен лек!

Конзумирањето на 1-3 лажици брашно од ленено семе може целосно да ги исчисти дебелото и тенкото црево од долгогодишната слуз, фекални наслаги, паразити, во рок од 3 недели, притоа целосно зачувувајќи ја цревната микрофлора. Овој метод овозможува брзо...

Ајурведа и дијабетес

Ајурведа и дијабетес

Ајурведата го класифицира дијабетес мелитус на следниов начин: ➡️ Дијабетес од типот Вата (предизвикан од нерамнотежа на Вата доша) се карактеризира со следните симптоми: исцрпеност, намалено ниво на енергија, несоница, жед, дехидрација, акутен глад, обилно...

Најдобар ајурведски начин да се разбудите наутро

Најдобар ајурведски начин да се разбудите наутро

Ви предлагаме една древна техника за дишење која наутро ќе ве разбуди, ќе ве исполни со енергија и радост. Техниката 4-4-4-4 се практикува само 5 минути и носи енергија за цел ден Ако наутро се чувствувате поспано и исцрпено, испробајте ја оваа техника која ќе ве...