Ајурведски пијалок за целосна среќа и долговечност

“Напивка на среќа” – рецепт за елиминирање на вознемиреноста

Овој „пијалок за среќа“ се состои од четири лесно достапни домашни билки кои релаксираат и смируваат. Особено се препорачува за нервозни луѓе, оние кои страдаат од хронична вознемиреност и несоница, немирни деца и постари луѓе кои спијат лошо. Ако го земате редовно, ќе ви донесе мирни ноќи, мирни утра и денови без напнатост. 

Пијалок за среќа – рецепт

Ставете литар топла вода:

2 грста вербена

2 грста домашно нане

2 грста цветови од липа

2 грста камилица.

2 лажици кардамом

Покријте и процедете по 10 минути. Пијте во количините што ги сакате. Овие чаеви можете да ги купите на локалните пазари или во продавници за здрава храна. Тајната на овој пијалокот на среќата е во добрата комбинацијата од лековити билки во пијалокот на среќата. Вербената и кардамомот го зајакнуваат телото, ги ублажува грчевите (нервоза, кашлица, вознемиреност, несоница) и ја намалува температурата. Го детоксицира телото, го ревитализира ткивото и промовира зараснување на рани и инфекции. Вториот вид лимонска вербена се препорачува за: апатични, депресивни и невротинички луѓе, бидејќи има слаб не иритирачки ефект. Делува прекрасно против грчеви. Добро е за мигрена, невралгија, замор. Ако имате стомачни проблеми поврзани со вашата ментална состојба, дефинитивно се препорачува вербена од лимон. извор е книгата на Danvantari – таткото на Ајурведата. Нането е едно од најпознатите растенија во светот. Тоа е растение со повеќекратна употреба. Нането го зајакнува телото и ја враќа силата на сите органи, па затоа е особено препорачливо за деца, постари лица и изнемпштени. Пред се е корисно за нервите и срцето, кое зајакнува и смирува поради своите апастични својства. Тој е ефикасен за сите видови кашлица, невралгија, несоница, треперење, палпации, вознемиреност и слични заболувања. Исто така, се препорачува за сите видови инфекции и проблеми со варењето. Липата е растение познато кај луѓето како седатив. Сепак, тоа е исто така вистински концентрат на вредни својства. Делува како тоник, антисептик, седатив. За мирен сон нема ништо подобро од чај од липа. Особено се препорачува за нервозни луѓе, оние кои страдаат од хронична вознемиреност и несоница, немирни деца и постари луѓе кои спијат лошо. Таа е корисна за кашлица, главоболки, астма и срцеви заболувања. Ако го земате редовно, ќе ви донесе мирни ноќи, мирни утра и денови без напнатост. Камилицата е веројатно најпопуларниот чај на нашите простори бидејќи дури и лаиците знаат за неговите лековити својства. Неговите исушени цветови се познати по своите седативни својства, така што камилицата има способност да ја намали вознемиреноста, стресот и напнатоста, што исто така се демонстрира во слабеењето на мускулната напнатост и смирување на телото. Поради овие причини, чајот од камилица е препорачлив да се пие пред спиење, бидејќи го намалува немирноста, го балансира и влијае на мирниот сон, што им користи на луѓето кои страдаат од несоница. И научните истражувања го потврдуваат неговиот смирувачки ефект. За да се утврди нејзиниот анксиолитички потенцијал, на испитаниците со дијагностицирана анксиозност им беа препишани 220 – 1100 милиграми екстракт од камилица дневно. Во споредба со групата испитаници кои не земале камилица, тие почувствувале значително подобрување и целокупно чувство на благосостојба.

Редовното практикување јога делува на нервус вагус и со тоа поттикнува состојба на среќа.

При поголем стрес и психички проблеми ви предлагаме редовно практикување Абјанга и земање Шанкапушпи и Ашваганда

 

Абјанга

Shankapushpi

Органски кардамом во прав 200гр

ЈОГА

 

Written by Ayurveda

October 13, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски пијалок за подобро варење во студените денови

Ајурведски пијалок за подобро варење во студените денови

🔥 Ајурведски #агни /дигестивен оган/ пијалок за есен 🔥 🍁Како што времето почнува да станува се поладно, а деновите стануваат пократки, наидуваме на многу луѓе кои велат: 🔸️Изгубиле мотивација 🔸️Губат енергија 🔸️Без ентузијазам да се стори било што 🔸️Зголемена...

Ајурведски дал за студените денови

Ајурведски дал за студените денови

  Загрејте 2 лажици Ги масло на средна температура и пропржете кромид. Потребно е: 1 чешне ситно исецкан лук свеж изрендан ѓумбир /по желба/ 1 лажица кари или куркума 1/4 лажичка црн пипер Додадете 200гр. црвена леќа или претходно сварен грав. Додадете: свеж...

Можеме ли да направиме ајурведска масажа со масло на новороденче после една недела?

Можеме ли да направиме ајурведска масажа со масло на новороденче после една недела?

Секако дека ДА. но пред апликација треба да проверите да не се создаде алергија на маслото кое го користите. Ова е причината при која советуваме тестови за алергија на масла, пред да нанесете масло кај децата. Треба да бидеме многу внимателни. За да се изврши...