Ајурведски пориџ за супер-појадок и почеток на денот

СОСТОЈКИ:

-1 1/2 чаши овес (може да се користи и комбинација од овес, киноа и амарант)

-1 лажичка ги масло

-3-4 урми без семки или суво грозје.

-4-5 бадеми натопени преку ноќ (излупени)

-1/4 лажичка цимет

-1/4 лажичка куркума во прав

-1/4 лажиче кардамом во прав

-2 чаши топла вода

-1 чаша млеко (Вата дизбаланс: кокосово млеко. Пита дизбаланс- кокосово млеко / оризово млеко, Кафа дизбаланс: овесово / оризово млеко)

1 лажиче јаворов сируп / мед .

КАКО СЕ ПОДГОТВУВА:

– Косристете чист (нелеплив) сад од не’рѓосувачки челик. – Загрејте го ги путерот на тивок оган додека не се формираат меурчиња. Додадете куркума и кардамон во прав и пропржете. Додадете прачка или цимет во прав и пропжете во ги путер околу 5 минути или додека не поруменат. – Загрејте ја водата во сад. – Додадете ги бадемите и урмите заедно со житарките 2-3 минути. Додадете топла вода и добро измешајте. Додадете го млекото. Намалете ја температурата и варете 10/15 мин. Додадете ги зачините според дошите.

Плодови за смирување на вата доша: зрели банани, бобинки, цимет, бадеми, мед, ѓумбир, рендан кокос.

Прана за смирување на пита доша: јаболка, бобинки, кокос, семки од тиква, семе од лен.

Плодови за смирување на кафа доша: зрели банани, бадеми, индиски ореви, кокос, ореви, семики од тиква

Попрскајте и користете за одогоре семки и зачини (тиква, ленено семе, итн.)

Наздравје 🙂

 

Органска куркума во прав 200гр

Органски кардамом во прав 200гр

Вата

Питта

Кафа

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек за силна главоболка

Ајурведски лек од мед, лук, црн пипер и кардамом во борба против главоболката Со комбинирање на овие четири намирници, со додаток на црниот пипер во смесата, ќе добиете силен домашен лек кој нема да остави штетни последици врз вашето тело како апчињата против...

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

АЈурведски лек за опструктивна и силна кашлица

Постојана кашлица поврзана со други симптоми како: скратен здив, голема количина на слуз или крвав исцедок може да укаже на посериозен медицински проблем. Постојаната кашлица е чест респираторен симптом, но исто така може да укаже на заболување на срцето,...

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Прекрасен ајурведски здрав рецепт за секој ден

Како да го започнете и завршите денот? Ајурведата препорачува голема употреба на ферментирани млечни производи доколку не пречи на дигестијата. Еве една здрава и лесна закуска з апочеток и крај на денот. Рецепт: 1 јаболко, 1 лимон, Кефир или јогурт /количина по...