Ајурведски рецепт за слабеење и чистење на организмот од токсини

Рецепт за слабеење и чистење на организмот од токсини

– каранфилче, цимет и ѓумбир

Направете мешавина во количина од 30 грама, која се состои од еднакви делови на каранфилче, цимет и ѓумбир (по 10 грама).

Наутро, пред појадок, земете една лажичка од оваа смеса и промешајте во 2 дл топла вода.

За побрзи резултати комбинирајте го со нашиот ајурведски чај за слабеење.

За да го помогнете овој процес ви препорачуваме редовно земање Трифала.

Ајурведски чај за слабеење

Органска трифала во прав 200гр

Written by Ayurveda

June 9, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Целото здравје е  во нашите дланки

Целото здравје е во нашите дланки

На Ајурведата одамна и е познато дека постојат голем број енергетски центри во нашето тело. Ако правилно се третираат тие можат да бидат корисни за нашето целокупно здравје. Подоцна, сите други традиционални техники и медици ги имаат преземено овие древни методи...

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Рецепт: - 500 гр ливадски мед - 2 средни или 1 поголем корен од ѓумбир - сок од 1 лимон или цел лимон исечен на парчиња - 3-4 чешниња (или 1 мала глава) лук -куркума 1 лажица - потребно е тегла со големина 700-800 мл (не помалку) Изрендајте го ѓумбирот, исцедете...

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Оваа тинктура од ѓумбир има исклучителен ефект во подобрувањето на имунитетот на целиот организам и работи во сезоната на грип, настинки и респираторни инфекции. Рецепт на тинктура за имунитет: 400 гр свеж корен од ѓумбир излупен, рендан, 1 лажица куркума и...