Ајурведски салата – брз чистач на фекалии и отрови од телото

Резултатите ќе бидат повеќе од очигледни веднаш по земањето на оваа витаминска салата. Сакате да го обновите сопственото тело, но не знаете како? Ви прелагаме рецепт за оброк што ги чисти фекалните масти во цревата и со тоа ја намалува тежината, а исто така ја регулира киселината на желудникот и киселоста во телото.. Главните состојки на оваа сè попопуларна „витаминска салата“ која го збогатува организмот со витамини и минерали се влакна и пектин. Намирниците што ви се потребни се лесно достапни и ефтини на локалните пазари во оваа сезона.

Состојки:

– зелка

– Репка

– моркови

– Сок од лимон

– Маслиново масло

Подготовка: Изрендајте зелка, цвекло и моркови во сооднос 3: 1: 1. Додадете билки и зачини по вкус (магдонос, целер, нане…). Промешајте го зеленчукот за да се ослободи сокот. Потоа додадете малку сок од лимон. На крај додадете маслиново масло или некое друго растително масло по ваш избор. Не пресолувајте ја салатата. Тоа е тоа! Вашиот оброк е подготвен, јадете ја оваа салата за вечера три дена и ќе ги видите првите резултати што ќе ве воодушеват! Истата може и да ја избленсирате и да ја консумирате како смути.

За брзи детокс резултати ви предлагаме редовно користење на Трифала.

 

Органска трифала во прав 200гр

Written by Ayurveda

May 10, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...