Ајурведски сатвички сладолед од манго
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски сатвички сладолед од манго

Ајурведски сатвички сладолед од манго

by | Aug 7, 2020 | 0 comments

Храната со сладок вкус спаѓа во групата сатвички, хранливи, поттикнувачки и смирувачки јадења.  Во ајурведата десертите често се јадат пред главниот оброк, бидејќи сладоста го стимулира дигестивниот оган (Агни) и во исто време ја смирува пита дошата.  Летото е време на пита дошата.
 Полумрзнато манго
 (за 4 лица)
 2 зрели манго плодови или соодветна манго пулпа
 250 мл крем вегански
 малку вода од роза
прстофат кардамон, цимет, ванила, јаворов сируп по вкус, стевија или мед како засладувачи
 Излупете го мангото, извадете го семето и изблендирајте.  Изматете го кремот додека не се зацврсти.  Измешајте го манго пирето или манго пулпата, кремот, розавата вода, зачините и засладуваќите по избор, неколку минути заедно.
Ставете ја мешавината од манго во сад што е отпорен на замрзнување, а полумрзнатото овошје или сладоледот е добро за регулација на пита дошата од ајурведска гледна точка. Препорачливо е за Вата и Кафа само во мали количини и само во многу топли лета.
 Оставете го да замрзне околу 1 час во замрзнувач / или убаво да се излади.  Извадете и повторно измешајте добро, за да не се формираат кристали од мраз одозгоре, а полумрзнатата храна останува кремаста.
 Во ајурведското готвење, млекото не се препорачува за варијации на “десерт” во комбинација со овошје.  Исто така, за кремите и пудинзите, мешавина од вода-крем или оризово млеко се претпочита како полесна варијанта.
Семето од мангото изтолчено и измелено се користи во ајурведата за лекување од неизлечиви паразити.
Споделете корисна содржина со вашите најблиски 🙂

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...