Ајурведски совети за спречување на надуеност и подобра дигестија од др.Авишек
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски совети за спречување на надуеност и подобра дигестија од др.Авишек

Ајурведски совети за спречување на надуеност и подобра дигестија од др.Авишек

by | Sep 10, 2021 | 0 comments

Совети за спречување на надуеност и подобра дигестија од др.Авишек

1. Јадете бавно и добро џвакајте ја храната. Не претерувајте, особено навечер.
2. Не пијте течност со оброците, земајте ја помеѓу оброците. Пијте во мали голтки. Избегнувајте
газирани пијалоци и употреба на сламки бидејќи тоа создава вишок воздух.
3. Доколку е потребно, елиминирајте ги глутенот и млечните производи бидејќи тие се многу чести
предизвикувачи за варење и надуеност.
4. Проверете точно која храна ви ги предизвикува дигестивните проблеми и кога се чувствувате
подуено. Дефинитивно треба да ја отстраните оваа храна од менито.
5. Ако стресот е причина за вашите дигестивни проблеми, задолжително најдете начин да се
опуштите. Марма третманот и Ајурведските третмани се само еден дел од се она што може да се
практикува. Престојот во природа исто така може да помогне, како и едноставнената јога и вежби
за длабоко дишење.

6. Редовно земајте Харитаки или Трифала.

 

Harithaki

Triphala

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...