Ајурведски совети за фит изглед

Ако сакате да бидете фит, избргнувајте ја следната храна рано наутро!

Запомнете ги трите намирници кои никог не треба да се јадат пред 10 часот наутро, бидејќи
влијаат на линијата.
Појадокот е многу важен оброк – може или да ви го разубави или скрши денот.
Ајурведата советува дека никогаш не треба да се прескокнува појадокот, туку треба да се
избегнува храната која има лош ефект врз телото, доколку се јаде пред 10 часот наутро.
Путер
Иако содржи многу витамини, од кои најважни се А и Е, покрај здравите масти, содржи и многу
заситени масти, кои можат да имаат штетно влијание врз срцето и крвните садови.
Ако веќе сме склони кон консумирање путер, Ајурведата предлага путер од кикирики, бидејќи го
намалува чувството на глад и не влијае на вишок килограми. Подобра замена е Ги маслото.
Јогурт со малку маснотии
Намирници со помалку маснотии се купуваат кога станува збор за исхраната, но тоа не е секогаш
вистинското решение.Ајурведата вели дека млечни производи со малку маснотии не содржи
доволно протеини и затоа гладот не ќе може лесно да се смири. Јогуртот со поголем процент на
маснотии придонесува за слабеење, за разлика од помалку масниот јогурт.
Свежо исцеден сок
Ајурведата вели дека свежо цедениот сок содржи иста количина шеќер како и купениот сок, што го
прави еден од најлошите избори за појадок.
Една од причините што внесувањето на сокови не придонесува за губење на тежината е тоа што
многу луѓе не чувствуваат дека внеле нешто во телото додека не џвакаат храна, па затоа брзо
сакаат да јадат нешто „конкретно“.

Побарајте ги вистинските совети за вашата диета од нашите ајурведски стручни лица.

 

Пречистен путер Ги (Ghee)

АЈУРВЕДСКИ ПРЕГЛЕДИ

Written by Ayurveda

September 15, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска комбинација за 100 болести – мед, цимет, кардамом и вода

Ајурведска комбинација за 100 болести – мед, цимет, кардамом и вода

  Комбинацијата од мед, кардамом и цимет е особено важна за проблеми со срцето. Се препорачува да се зема секое утро. Мешавина од мед и цимет ги лекува повеќето болести. Современата медицина го препрачува медот како ефикасно средство за лекување на многу...

Лимон, сол и црн пипер – аурведска тројка за многу проблеми

Лимон, сол и црн пипер – аурведска тројка за многу проблеми

Црн пипер, сол и лимон - одлична комбинација пред се која се употребува во подготовка на салата, нели? Но дали знаевте дека оваа комбинација е лековита? Особено пипали - црниот пипер кој се користи многу повеќе во...

Ајурведата препорачува само 60 минути на ден физичка активност

Ајурведата препорачува само 60 минути на ден физичка активност

*60 минути пешачење секој ден – за два месеци се губат пет килограми* Докажано е дека пешачењето, односно брзо одење може да помогне во губење на вишокот килограми и подобрување на физичкото и менталното здравје. Замислете- само неколку илјади чекори дневно можат...