Ајурведски третман на пост – интерна операција без нож

Мора на почеток да напоменеме дека постот е многу корисен но според ајурведата не треба да започнуваме без консултација со стручно лице. Зошто не секој пост е добар за секоја доша во Ајурведата. Понекогаш сакајќи добро да направиме можеме да направиме поголем проблем.

За време на постот, функциите на сите органи се намалуваат, организмот практично се одмара и ја компензира енергијата потрошена од резервите. Затоа, биолошката машина, исцрпена во процесот на работа, треба да се исчисти од сè што е штетно, како механиката од нечистотијата и корозијата. Природата знае како да уништи и лечи со едно и исто средство. Нејзините методи понекогаш тешко се усвојуваат и бавно се воведуваат. Можеби ова се должи на слабото познавање на законите на природата, бидејќи природата добро ги чува своите тајни. Значи, сè уште имаме многу да научиме од неа иако ајурведата е наука која е стара 10.000 години.. Сепак, дури и да ги знаеме нејзините тајни – не ги следиме. За време на постот, долгорочно се поштедуваат сите органи на телото. Постот е особено корисен за органите за варење, кои добиваат можност за регенерација. Постот има големо влијание врз состојбата на циркулацијата на крвта. Законите на природата треба да бидат познати, изживеени и почитувани. На овој начин, можеме да ја користиме природата повеќе пати за свои потреби, односно за потребите на човештвото. Дури во втората половина на 19 век проф. Пушутин бил меѓу првите што го испитале механизмот на дејствување на постот. Открил дека постот е состојба на организмот во која неговите „трошоци“ не се комплетно вратени. Затоа, организмот е принуден да функционира на сметка на сопствените резерви.

Бројни ефекти

Истражувањата покажаа дека двигателот на гладот ​​е самиот центар на глад. Доколку нема храна, тогаш организмот почнува да ги троши своите внатрешни резерви, а при користење на внатрешни резерви, организмот најмалку зема од нервното ткиво, срцето и другите органи. Според овие индикатори, природата се погрижила да го зачува до последно главниот управувачки апарат во сложениот организам на човекот, неговиот мозок, нервниот систем и срцето. Значајни откритија на медицината се дека за време на постот, користејќи протеини, телото троши првенствено од заболеното ткиво: тумори, цисти, израстоци итн. Тоа е сè што не му припаѓа на организмот. Експериментите исто така дадоа научно објаснување за феноменот и одговорот – количината на резерви што може да ги користи телото за време на постот до целосна исцрпеност. Ова е 40-50% од неговата тежина. Третманот со постот е внатрешна операција без нож, каде што природата е многу посуптилна од кој било хирург; го зачувува здравото и го отстранува болното. За време на постот, долгорочно поштеда се дава на сите органи на телото. Особено е корисно за органите за варење, на кои им се дава можност да се регенерираат. Постот има големо влијание врз состојбата на циркулацијата на крвта. Со празен стомак и црева, не се создаваат никакви пречки во циркулацијата на крвта во абдоминалната празнина и се подобрува неговиот состав. За време на постот, тежината се намалува, најголемо слабеење се забележува во првиот период на пост, потоа слабеењето постепено се намалува. Колку е помладо телото, толку е поголемо слабеењето. Студиите покажаа дека пациентите кои страдаат од анемија со недостаток на црвени крвни клетки или зголемување на белите крвни клетки обично се третираат добро со пост. Ефектот на постот во подмладување на кожата е особено забележлив; остри линии и брчки стануваат помалку забележливи, кожата станува помлада, добива поубава боја и сјај. Структурата на ткивото исто така се подобрува. Говорејќи за постот од медицинска гледна точка, ќе ги поделиме ефектите на постот врз органските системи, бидејќи во спротивно медицината го дели човечкото тело:

Со полн стомак во дигестивниот систем се чувствува голем товар на масна и богата храна. Така тој систем се заморува, затоа што мора да лачи зголемена количина на сокови за да ја свари таа храна. Како резултат на зголемено варење, приливот во стомакот е зголемен, крвниот притисок се зголемува, срцевиот ритам се зголемува, што претставува товар за крвотокот и срцето. Ги исцрпува сите витални функции. Со одредени процеси во крвта и со намалување на протокот на кислород до мозокот, телото станува слабо, реагира полека – човекот тогаш е поспан. Пренатрупаноста на желудникот има негативно влијание врз работата на човечкиот систем. Тие мора да работат со зголемен капацитет. Поради зголемената потреба за кислород, бројот на вдишувања е зголемен, така што движењата на дијафрагмата се тешки. Додека дише, човекот практично стенка. Бидејќи протокот на крв и крвниот притисок директно влијаат на бубрезите, кога стомакот е пренатрупан, тие работат со третина од можниот капацитет. Последиците ги чувствува и мозокот и нервниот систем. Приливот на крв како резултат на зголемената потреба на желудникот за крв е намален, човекот е поспан, реагира бавно, размислува бавно. Подобрените крвни компоненти дејствуваат подоцна, иритираниот организам е напнат. Нервозен човек не може тогаш да постапува разумно. Со него владеат емоции и паника.

Биолошка машина

За време на постот, функциите на сите органи се намалуваат, организмот практично се одмара и ја компензира енергијата потрошена од резервите. Стомакот е во мирување, протокот на крв е правилно распределен, така што мозокот работи логично, протокот на мисли е нормален, а размислувањето е јасно. Страста се смирува, инстинктите попуштаат на разумот, па тогаш умот управува со емоциите. Затоа, биолошката машина, исцрпена во процесот на работа, треба да се исчисти од сè што е штетно, како и од механиката од нечистотија и корозија. Колку тежина губиме со постот? За време на постот, процентот на губење на тежината на одделни органи и ткива изгледа вака: Маснотии 97%, слезина 60%, црн дроб 53,7%, мускул 30%, крв 26%, бубрег 25%, кожа 20,6%, црево 18%, бели дробови 17,7%, панкреас 17%, коска 13,9%, нервен систем 3,9%, срце 3,6%.

Затоа, др. Авишек препорачува секојдневен пост и воздржување од храна по 18 часот. а првиот оборк наутро да биде овошен и да започне што подоцна. На тој начин телото ќе се регенерира и исцели.

Она што е важно дека постот не треба да биде на своја рака и своја волја. Преда да започнете консултирајте се со ајурведски лекар или тарапевт.

 

ДОШИ

Written by Ayurveda

June 10, 2021

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Целото здравје е  во нашите дланки

Целото здравје е во нашите дланки

На Ајурведата одамна и е познато дека постојат голем број енергетски центри во нашето тело. Ако правилно се третираат тие можат да бидат корисни за нашето целокупно здравје. Подоцна, сите други традиционални техники и медици ги имаат преземено овие древни методи...

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Ајурведски здрав пијалок за целото тело

Рецепт: - 500 гр ливадски мед - 2 средни или 1 поголем корен од ѓумбир - сок од 1 лимон или цел лимон исечен на парчиња - 3-4 чешниња (или 1 мала глава) лук -куркума 1 лажица - потребно е тегла со големина 700-800 мл (не помалку) Изрендајте го ѓумбирот, исцедете...

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Ајурведска тинктура од ѓумбир – за подобaр имунитет

Оваа тинктура од ѓумбир има исклучителен ефект во подобрувањето на имунитетот на целиот организам и работи во сезоната на грип, настинки и респираторни инфекции. Рецепт на тинктура за имунитет: 400 гр свеж корен од ѓумбир излупен, рендан, 1 лажица куркума и...