Ајурведски трик – зголеми го имунитетот на природен начин

Сок за имунитет, анемија и ревитализација на целото тело.. Термички не се обработува.
Здрав сок без готвење со: цвекло, јаболко, морков, лимон, мед и ѓумбир.
Рецептот е многу стар, но ние го дополнивме со мед и ѓумбир.
Што ни е потребно:
– 4 поголеми лимони (ако немаат многу сок во нив, тогаш ставете 6 лимони)
– 3 големи јаболка
– 1 кг. цвекло
– 1 кг. моркови
– малку ѓумбир и кардамом (по вкус)
– 1 тегла органски шафранов мед (700 гр), но може да се заслади по вкус
– 2 литри вода
Излупете јаболката и зеленчук, изблендирајте и налејте вода. Покријте и оставете да стои 10 часа на ладно место или во фрижидер.
Со помош на газа или цедилка исцедете го сокот.
Додадете мед, кардамом и ѓумбир. Измешајте го добро и истурете го во шишиња. Пијте во рок од седум дена, бидејќи не може да стои долго.
Овој пијалок треба да се пие секој ден, една чаша секое утро. Веќе по првиот круг ќе се чувствувате подобро, поздраво, полно со енергија и волја.
За добар имунитет е многу добро кога се комбинира со Амрут.
Добро здравје!

 

Органски кардамом во прав 200гр

Amruth

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...