Ајурведски трик – излечи ја опструктивната кашлица и шлаемот

Во време на вирози многу лесно е да се насобере шлаем и слуз во белите дробови и грлото – пијалок од кој буквално ќе продишете!

Сосема природно решение, кое ќе ви донесе олеснување многу брзо.

Од сите видови кашлица, најтешка е продуктивната од која болат бели дробови, создава нагон за повраќање, а ситуацијата со пушачите е уште полоша.

Причината за тоа е акумулираната, густа секреција во белите дробови, која мора да се исчисти, така што непријатните симптоми брзо ќе исчезнат и целосно ќе закрепнат.

Препорачуваме целосно природно решение, кое ќе ви донесе олеснување многу брзо.

Состојки: 7-8 парчиња ѓумбир, лажичка црн пипер, лажица мед, прстофат кардамом, куркума, црн пипер и две чаши вода.

Подготовка: Загрејте ја водата, и веднаш штом ќе почне да врие, додадете го свежиот ѓумбир. Додадете ги зачините, покријте и оставете да врие една минута. Намалете ја топлината и оставете да врие уште пет минути. Треба да добиете чиста жолта течност.

Изладете малку, па процедете и засладете со лажица органски мед. Додека е сè уште топло, пијте во голтки по малку чај и многу брзо ќе почувствувате значително олеснување.

За брзо лекување, пијте го овој чај два до три пати на ден.

Добри резултати се постигнуваат со редовно земање Амла и практикување Абјанга

 

Абјанга

 

Amla

 

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Зошто препорачуваме редовна употреба на ајурведските капки за нос!

Знаеме дека со редовно и грижливо одржување и подмачкување на автомобилот, го доведуваме во одлична состојба. Истото се случува и со нашето тело. Повеќе грижа, подобро здравје. Дали редовно го одржуваме нашето тело, дали редовно го прочистуваме и подмачкуваме??...

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

Зошто треба да се практиукува медитација од најмали нозе

  Медитацијата е тотална концентрација во сегашниот момент, фокусирана на самореализација, да си свесен за себе, да знаеш навистина кој си, да умееш да се исклучш од светот  и да се најдеш. Ако медитацијата во училиште стана предмет на изучување, децата ќе...

Кафа доша и справување со стресот

Кафа доша и справување со стресот

Оваа доша има најмали изгледи за раздразливост од сите три доши бидејќи ја карактеризираат смирена и приземјена природа и однесување. Сепак, кога тие се вознемирени и се под стрес, не ги споделуваат сопствените чувства и го таложат непријатното искуство. Сево ова...