Ајурведски трик – исфрли ги отровите од телото оваа зима
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски трик – исфрли ги отровите од телото оваа зима

Ајурведски трик – исфрли ги отровите од телото оваа зима

by | Dec 7, 2020 | 0 comments

Пред да одете во кревет направете го овој традиционален ајурведски пијалок и ќе ги исфрлите отровите од телото и ќе имате мирен сон.

Измешајте:

1/2 лажичка органска куркума

1/4 лажичка изрендан свеж ѓумбир

1 лажичка ги масло

1/2 кардамом

1 чаша млеко /млеко по избор или негова билна замена/.

Прстофат црн пипер

Во топло млеко додајте ги систе сотојки, добро измешајте. Пијте топло еден час пред одење во кревет.

Ефектите ќе ги почувствувате по неколку дена.

 

Органска куркума во прав 200гр

Органски кардамом во прав 200гр

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...