Ајурведски трик – исчисти ги лесно паразитите и отровите од телото
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски трик – исчисти ги лесно паразитите и отровите од телото

Ајурведски трик – исчисти ги лесно паразитите и отровите од телото

by | Dec 21, 2020 | 0 comments

Овој древен ајурведски чај помага кај повеќе од 100 заболувања, а најмногу кај:чистење на организмот од паразити и токсини, настинки, намален имунитет и помага при секакви заболувања. Куркумата се користи во ајурведата уште од дамнешно време за отстранување на токсините од телото, при гадење, повраќање, црви во организмот, а денес е научно докажано дека помага во спречување и лекување на рак и деменција. Каранфилчето е одличен сојузник во разни инфекции, а ѓумбирот ја стимулираат циркулацијата. Кардамонот е еден од најстарите зачини, а воедно и најценет, веднаш по шафранот и ванилата. Кардамонот има богата историја и често се користел како лек. Овој чај напојува и помага во чистење на организмот од паразити и токсини, настинки, намален имунитет и помага при секакви заболувања. Го нарекуваат и уште ориентален чај за здравје.

Состојки:

половина лажичка изрендан свеж ѓумбир

половина лажичка цимет

половина лажичка каранфилче

1 лажиче куркума (турмерик)

прстофат кардамом

прстофат црн пипер

чаша и половина топла вода

половина чаша млеко /билно млеко за замена/,

можете да додадете и малку мед или друг засладувач.

Постапка: Измешајте ги сите зачини и прелијте ги со врела вода. Ако немате мелени зачини, мора да го оставите чајот да зоврие и да готвите на тивок оган околу 5 минути. Измешајте сè добро. Потоа додадете половина чаша топло млеко и исцедете.

Пијте нефилтриран билен чај во текот на денот, колку што сакате.

Практикувајте редовно ајурведски маслена третман ‏Абјанга.

Абјанга

 

 

Органски кардамом во прав 200гр

Органска куркума во прав 200гр

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...