Ајурведски трик – како да го подобрите помнењето
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски трик – како да го подобрите помнењето

Ајурведски трик – како да го подобрите помнењето

by | Jan 7, 2021 | 0 comments

Нарушувањата на меморијата често се резултат на несоодветно снабдување на мозокот со хранливи материи. Меморијата често ослабува со возраста. Алкохолот ги уништува мозочните клетки и затоа губењето на меморијата е многу честа појава кај алкохоличарите. Покрај злоупотребата со алкохол, супстанците како ЛСД, марихуана и кокаин можат да предизвикаат нарушувања на меморијата, што може да го оштети мозочното ткиво и да влијае на меморијата.
Според Ајурведата, повеќето нарушувања на меморијата се предизвикани или од стагнација на Кафа дошата (енергија на вода во телото) или од дизбаланс на Вата  доша (енергија на воздухот), затоа, за да се подобри меморијата, потребно е да се намалат или балансираат вата и кафа дошата. Што се однесува до Пита доша (енергијата на огнот во телото), таа е остра и продорна, поттикнува добра меморија.
Следните упатства ќе ви помогнат да ја подобрите вашата меморија и да се ослободите од заборавот.
Нутриционистичка препорака
– Морковот е добар за помнењето. Ја зголемува енергијата на огнот во телото, дава јасност и острина во процесот на меморијата, а исто така поттикнува хематопоеза. Од време на време пијте сок од морков и репка.
-Овошје. Постот од три до пет дена само на овошје, со дневно внесување на трифала (ајурведски суплемент) пред спиење (1/2 кафена лажичка, да отстои 5-10 минути во чаша топла вода), ќе ја подобри состојбата на нервниот систем и меморијата.

ЗАБЕЛЕШКА; Оваа диета е контраиндицирана кај пациенти со тенденција на хипогликемија.
Што и каде се препорачува:
Со вата (енергија на воздухот во телото) конституција – папаја, сливи, манго
Со пита (енергија на оган во телото) конституција – грозје, калинка, јаболка
За кафа (енергија на вода во телото) конституција – јаболка, калинки, брусница
Други видови храна: слатки компири, спанаќ, свежо овошје и зеленчук, бадеми, портокали, ги (стопен путер), млеко помагаат во подобрувањето на меморијата.

Добри резултати с епостигнуваат кога ова се комбинира со редовно земање Брами.

Органска трифала во прав 200гр

Brahmi

Кафа

Вата

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...