Ајурведски трик – намали ги ревматските болки и слабата циркулација
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски трик – намали ги ревматските болки и слабата циркулација

Ајурведски трик – намали ги ревматските болки и слабата циркулација

by | Nov 9, 2020 | 0 comments

Стариот добар спреј во ајурведата се смета за национална гордост на далечниот исток, а приказните за нејзините лековити својства се пренесуваат од генерација на генерација. Особено е познат овој спрејот во кој се додадени многу лековити билки и суплементи. Со оглед на големиот процент на билните екстракти кои се содржат во овој тоник спреј, тој лесно продира во ткивото токму таму каде што е потребен. Се апсорбира брзо и делува веднаш. Погоден е за сите видови болки. Неговиот ладечки ефект брзо и лесно ја намалува болката ќе излечи одредени здравствени проблеми. Подолу ви предлагаме начин како да си помогнете кај некои заболувања што предците успешно ги третирале со овој спреј со децении. 

Ревматски заболувања и намалена циркулација

Меѓу оние кои страдаат од артритис, ревматските болки и масажата со ајурведскиот спреј е брзо решение за ублажување на болката во зглобовите. Кај слабата циркулација нашите баби и дедовци честопати го започнувале утрото со бавна утринска циркулација веднаш откако ќе се разбуделе.

На ист начин можете успешно да делувате со овој ајурведски спреј за ублажување на болки.  Лесно нанесете мала соодветна количина од спрејот директно на областа, дополнително измасирајте и размачкајте со дланките и прстите, 2-3 пати на ден.

Практикувајте редовно ајурведска масажа Абјанга со загреано масло.

Добри резултати се постигнуваат со лесни јога вежби за целото тело.

Абјанга

Ајурведски спреј за ублажување на болки

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...